Mount Gay a Maggie Campbell

Mount Gay Barbados

Mount Gay je ikonickým rumem z Barbadosu. Maggie Campbell je nadějí kvalitní budoucnosti rumové scény. Maggie a její životopis jsem představil v dřívějším článku. Její velmi úspěšnou práci pro americkou destilerii Privateer můžete zhodnotit ochutnáním některých rumů, pod kterými se “podepsala”.
A také věřím, že v sérii článcích inspirované zkušenostmi Maggie můžete najít zajímavé informace pro své rumové vzdělání.

Privateer rum a Maggie Campbell
Maggie Campbell na fotce ještě z destilerie Privateer

Na Maggie mne vždy fascinovalo, s jakou lehkostí dokáže vysvětlit odborné pojmy lidem, kteří do rumového světa teprve vkročili. Přál bych si to také jednou umět. Na některá její videa můžete narazit i na youtube, případně můžete vyslechnout její podcast pod pseudonymem Half Pint Maggie.

Mount Gay a Maggie Campbell

Když jsem se rozmýšlel nad složením rumové skladby pro další veřejné degustace, vzpomněl jsem na Privateer. A v té souvislosti také po delší době na Maggie Campbell. Která z ničeho nic odešla z americké destilerie, kde jí v podstatě nic nechybělo(?). Během pandemie natočila spoustu rumových videí s odbornými tématy a v některých zmínila, že je v Privateeru spokojená. I když prý měla pracovní nabídky z rumových destilérií v Karibiku, které blíže nespecifikovala, ve své domovině zůstávala. Typoval jsem nějakou jamajskou či barbadoskou spolupráci, ale rozhodně ne Mount Gay.

Myslel jsem si, že společnost vlastněná velkou nadnárodní společností Rémy Cointreau nebude tak flexibilní, aby hbitě reagovala na rumové trendy a angažovala do svého týmu jednu z vycházejících hvězd. Osobně bych spíše typoval Foursquare, kde má Maggie velmi dobré vztahy s Richardem i Gayle. Mýlil jsem se a o to víc jsem zvědav, co nám v budoucnu Mount Gay předvede a v čem bude mít samotná Maggie prsty.

Maggie jako “estate manager” v Mount Gay

Co si pod označením této pracovní pozice představit? Maggie dohlíží na celý proces výroby rumu. Od pěstování cukrové třtiny na poli, přes její zpracování až po finální podobu – rumu v lahvi. “Manager” se dnes označuje kdejaká pozice. Člověk by si mohl představitm jak Maggie sedí v kanceláři. Ale kdo ji alespoň trošku zná z její vlastního vyprávění, tuší že by jen v zavřené v místnosti dlouhodobě nevydržela. Úzce spolupracuje s vedoucími pracovníky orienované především na zemědělské sekce – Jacklyn Broome a Emmanuel Bourguignon, kteří se orientují na dlouhodobý a udržitelný rozvoje zemědělství na Barbadosu. Maggie také spolupracuje “novou” (2019) master blenderkou Trudiann Branker.

Jak se Maggie na Barbadosu daří?

Řekl bych, že výborně? Nejlépe to asi zhodnotí sama Maggie na svém instagramu, kde můžeme sledovat občasné fotky a videa ze zákulisí výroby rumů Mount Gay – třeba video z kvašení. Maggie je aktivní v odpovědích na komentáře a tak se můžeme dozvědět i některé detaily. Jako třeba, že tato dřevěná fermentační káď má objem 6 600 galonů, tedy cca 25 000 litrů. A to že jich je v Mount Gay dalších 5 takových. Přidává také porovnání, že jde poměrně o malou nádrž v porovnání s například Buffalo Trace (bourbon), kde mají fermentační nádrž o velikosti cca 350 000 litrů.

I přes konkurenční prostředí dvou významných barbadoských rumových ikon Foursquare a Mount Gay stále udržuje přátelství s Gayle. Maggie přeji jen to nejlepší, ať se jí na Barbadosu daří a těším se, co nám rumovým fanouškům tahle spolupráce přinese za “ovoce”.