Rumová osvěta. Funguje?!

guardians of rum

Má vůbec smysl?

Jedním z hlavních důvodů, proč jsem RumMe zakládal bylo provedení rumové osvěty. Bylo to v roce 2015, kdy Zacapa a Diplomatico otevíralo lidem bránu do rumového světa a pomáhalo přejít z našeho “oblíbeného tuzemáčku”. Havana a Bacardi se v té době rovnalo “jen” jako rum vhodný pro koktejl (opravdu je to tak?).

Dnes, o čtyři roky později, je rumová komunita všude kam se podíváme, a je “všeho znalá – (cukr je v rumu přeci přirozený, původem z cukrové třtiny)”. Výše zmíněné značky jsou stálicemi mezi top oblíbenými rumy. Alespoň prozatím.

Má tedy rumová osvěta smysl? Jsme již na konci cesty, anebo je stále co objevovat? Jsou trendy, které nastolilo Diplomatico a Zacapa správné?

Posun dopředu nebo dozadu?

Povedlo se nám přejít z “rumu”, který je původem z české kotliny a přesunout se až do Karibiku potažmo Střední a Jižní Ameriky. Bohužel jsme si tak trošku zadělali na “problém” jménem cukr. Jako kdyby ho nebylo dost v Coca-Cole. 

Co zbylo z Elixíru Capitan Bucanero po odpaření tekuté složky     

Co se týče preference začínajících rumových nadšenců, je to podobné jako s vínem. Málokdo začne rovnou pít červená těžká hutná vína  a naopak  pro začátek volí vína lehčí s ovocnějšími tóny a nasládlostí. V případě rumů pak většina lidí volí zezačátku rumy sladšího a lehčího charakteru. Já osobně nebyl výjimkou. Dnes již s úsměvem vzpomínám na své “rumové” začátky. Když jsem si poprvé stoupl za bar, kde tehdy tuším bylo kolem 90-100 rumů, ihned jsem sáhnul po lahvi ze sekce elixírů (tzn. extrémně sladkých likérů na bázi rumu). Na pití jsem volil Cpt. Bucanero a k tomu jsem si jej ještě smíchal s colou. Když teď na svoje začátky vzpomínám, opravdu se musím pousmát, ale je to spíše úsměv pokřivený samou sladkostí a cukrem (viz. video výše).

Co když ale trávíte 30-40 hodin týdně za barem a mezi Vaši pracovní náplň patří degustovat a vzdělávat se v oblasti rumů?  Poznáte, že chuťový profil doslazených rumů je velice podobný a plochý, jen občas tu a tam “vystřelí” nějaká nová a zajímavá chuť. Stačí chvilka a ten podobný charakter rumu Vás začne nudit. Současně se ve Vás probudí touha poznávat nepozanené a s každým dalším ochutnaným rumem se před Vámi odhalí malý kousek úžasného rumového světa, který je plný chutí jako vanilka, tabák, citrusy, dřevo a spousta dalších, které je škoda schovávat za přehnaně umělou sladkost.

Bohužel spoustě lidem zůstává opravdový rumový svět zatím skrytý.

Trh nabízených rumů je dnes tvořen především poptávkou. Proto se není čemu divit, že ve výběru supermarketu nalezneme především doslazené rumy a asi z 20 nabízených značek jsou jen zhruba 3 nedoslazené/suché. Podobný poměr můžeme vidět v kavárnách, restauracích, vinárnách, v podnicích, které nejsou specializované přímo na prodej kvalitních destilátů. 

Rumový výběr v supermarketu

Výborná káva na malém městě

V minulém roce jsem poznal úžasnou kavárnu v Kyjově jménem Pražírna. Prostředí je útulné a úplně vybízí dát si po kávě sklenku rumu a strávit uvnitř celé odpoledne, potažmo celý večer s dobrou knihou v ruce, anebo s příjemnou společností. Kavárna má výborné majitele, kteří se nebojí experimentovat a mají otevřenou mysl. Naneštěstí Pražírna kopírovala trh s rumy a v nabídce měla vzorky navzájem velmi podobného charakteru.

Pražírna nabídká rumů
Pražírna a její nabídká rumů před začátkem spolupráce

Navázání spolupráce

V srpnu 2018, za velmi horkého večera, jsme společně uskutečnili první rumovou degustaci, na kterou jsme navázali a v březnu 2019 se konala degustace již třetí v pořadí. V průběhu této doby se nabídka rumů v kavárně rozšířila o některé z degustovaných rumů. 

1. degustace2. degustace3. degustace
Saint James Imperial BlancClairin CasimirVelho Barreiro (Cachaca)
Doorly’s XOChalong BayDillon 12 yo XO
Appleton 12Amrut Two IndiesCockspur VSOR
NagaMattuga GoldBotran 1893
Plantation 20th Anniver.Bundaberg Export.Barcelo Imperial
Malteco 15Arehucas MielHampden Estate 46%
Rebellion SpicedDzama CuveeClement Coco
Sumář degustací, tučně zvýrazněné jsou rumy, které u hostů “vyhrály”.


A abych zodpověděl otázky z úvodu. Diplomatico, Zacapa a několik dalších značek otevřelo cestu k rumovému poznání. Poodhalili nádherný svět rumů a odtrhly řadu zákazníků od zcela nekvalitní produkce, která s rumy neměla moc společného. Jsme ale stále na začátku dlouhé cesty. Která, pokud ji budeme následovat, může odhalit úžasné rumy a spoustu nových chutí.

Pokud se chcete po rumové cestě vydat, chcete poznat svět kvalitních rumů a pochopit, proč nabídka rumů v supermarketech není dostačující, budu se na Vás těšit na některé z dalších rumových degustací

Tučně vyznačené rumy jsou “vítězné” z hlediska preferencí účastníků degustace. Na první degustaci doslova dominovalo Doorly’s. Porazilo i Plantation 20th Anniversary, který troufám si říct, chutná 90% populace. Druhá degustace byla zaměřena na poznání rumové produkce mimo Karibia u hostů vyhrála Dzama, jako druhý skončil rum z destilerie Amrut. Na “nejčerstvější” degustaci byl v popředí opět Barbados a to Cockspur VSOR, (ne)překvapil Hampden a také Barcelo jako klasický zástupce rumové scény.

Pokud se podíváme na “vítěze” degustací,  poměr suchých a sladkých rumů je 4:3. Samozřejmě výsledek je ovlivněn samotnou degustací. Velice totiž záleží na pořadí degustovaných rumů, které nabídne přímé srovnání. Takové Malteco, které je v  chuťovém profilu podobné Zacapě nebo Zayi, bylo při první degustaci na některé hosty až moc sladké. 

Posun vpřed

Výsledkem našeho společného snažení je rozšířená nabídka rumů v kavárně a hlavně zvýšená poptávka po jejich konzumaci.
Sami porovnejte změnu nabídky rumů v kavárně před začátkem degustací a nyní. Měníme poptápvku i nabídku tím, jak “učíme lidi pít”, učíme o rumech. 
Chápu, že personál v pohostinství je z většiny tvořen brigádníky, kteří takovou práci berou hlavně jako zdroj financí. Touha učit se a vzdělávat je pro ně druhotná, proto pomáháme hostům s výběrem rumů pomocí chuťové mapy viz. obrázek níže.

Rumy v kavárně po degustacích
Chuťová mapa nabízených rumů v kavárně Pražírna 7. 3. 2019 po třetí degustaci

Rumová osvěta má smysl!!!

Je pro mne výhodou, že jsem nezávislý rumový ambasador. Nikdo mne neplatí za to, abych odprezentoval jejich značku a marketingově ji podporoval. V degustaci se snažím vzorky poskládat tak, aby měly co nejširší spektrum chutí. Filozofii mých degustací vystihuje motto:

“Účelem degustace není, aby nám každý  vzorek rumu chutnal, ale abychom poznali, jaké rumy existují a z nich si vybrali pro nás ten nejpříjemnější.”

Pražírna je důkazem toho, že rumová osvěta má smysl a funguje!!! A to hlavně díky Vám hostům, děkujeme!!!

Pokud jste majiteli kavárny, baru anebo jiného podniku a chcete upravit nabídku svých rumů tak, aby vaši zákazníci dostávali ty nejkvalitnější produkty (které nemusí být nutně nejdražší) neváhejte mě kontaktovat.