Putování za rumem – Guadeloupe

Marie Galante Bellevue Guadeloupe

Motýlí ostrov, Gwadloup či Gwada

Motýlí ostrov  je Guadeloupe přezdíváno díky tvaru, který připomíná jeho geografický obrys z výškového pohledu. Taktéž se můžeme setkat  s názvem Gwadloup v místní kreolštině. U jména každého města či vesnice vždy naleznete  jeho ekvivalent v kreolštině. Zdejší obyvatelé používají slangovou zkratku Gwada.

“Gwada” je v rumovém světě možná méně známa, za to produkce místního rumu je unikátní.  Vydali jsme se tedy poznávat krásy tohoto ostrova na vlastní oči. Nejvíce mně zajímaly ty rumové, avšak věřte mi, že přírodních pokladů je na ostrově více než požehnaně. 

V sérii článků o Guadeloupe postupně “navštívíme” všechny destilerie na ostrově. Články budou protkány fotkami a zajímavými informacemi z návštěv jednotlivých palíren a také se můžete těšit na videoprohlídky. Nebudou chybět  doporučení jak po Guadeloupe cestovat a jak se ke  konkrétním palírnám dostat (ne vždy to bylo jednoduché), dále například v jakém období se na ostrov nejlépe vydat, abyste si užili “čerstvý” rum přímo z destilace, kde se ubytovat, kde (ne)kupovat rum a spoustu dalších zajímavých informací. 

V úvodním článku vám představím ostrov Guadeloupe a připojím seznam destilérií.

Mapa Guadeloupe

1. Destilerie Reimonenq a rumové museum
2. Destilerie Domaine de Severin
3. Destilerie Montebello
4. Destilerie Longueteau (vyrábí se zde také značka Karukera)
5. Destilerie Bologne
6. Ruiny desttilerie Desmarets
7. Destilerie Damoiseau
8. Cukrovar Gardel
9. Rhum Gwadinina (destilerie ve výstavbě)
10. Zřícenina cukrovaru Habitation Roussel-Trianon
11. Destilerie Bellevue
12. Destilerie Bielle (dříve vyráběn i Rhum Rhum )
13. Destilerie Poisson (Rum Pere Labat)
14. Destilerie Bonne Mère (melasa)

Ve zkratce o Guadeloupe

Rozloha Guadeloupe je 1.628 Km2, což je pro představu zhruba trojnásobek území Prahy. Skládá se z 5 větších ostrovů a nespočtu malých neosídlených ostrůvků. Mezi ty větší patří: Basse-Terre a Grande-Terre, což jsou 2 části utvářející hlavní ostrov. Jsou to dva ostrovy spojeny úzkou šíjí a tvořící tvar motýla. Dalším obydleným ostrovem je Marie-Galante, který se nachází zhruba hodinu plavby od Pointe-à-Pitre, hlavního města ostova. Na Marie-Galante se nachází 3 destilerie. Dál můžete navšítivit ostrovy La Désirade a Iles des Saintes (přezdíván také jako “Leguánní ostrov”).

Výhody Evropské unie

Guadeloupe je zámořským departmentem Francie . Spadá pod legislativu Evropské unie, i když se geograficky nachází v karibské oblasti. Což sebou přináší jisté výhody.

Jednou z nich je využití mobilních sítí – i zde voláte, píšete jako v ČR. Bohužel mobilní data nám zde nefungovala a mobilní signál byl často nedostupný. Proto doporučuji stáhnout offline mapy (osvědčily se nám maps.me, které mají i dobrou navigaci). Jen Pozor!!! Pokud pojedete na Marie-Galante, zde vám již dorazí sms s oznámením, že se nacházíte na Barbadosu nebo na ostrovech Antigua a Barbuda a volání je za 49 Kč respektive 69 Kč za minutu.

Další výhodou je platba eurem. My jsme kombinovali použití hotovosti a debetní kartu. Doporučuji pořídit kartu od Revolutu, která umožňuje platby v jakékoliv měně a výměnu peněz za aktuální tržní kurz bez bankovních poplatků. Případně je ještě dobrá karta od transferwise. A opravdu to není jako když platíte kartou banky z ČR, která vám naúčtuje buď vysoký poplatek za zahraniční platbu/výběr nebo vám peníze přepočítají velmi nevýhodným kurzem.

Řídí se zde stejně jako u nás na pravé straně vozovky. Může se vám to zdát jako samozřejmost, ale ne každý ostrov v Karibiku to tak má.
A za mne osobně největší výhoda hranic Evropské unie je možnost dovozu 10 litrů rumu na osobu pro vaši osobní spotřebu (zákon zde §4 odstavec 5 písm. c)!!! A opět z vlastní zkušenosti mám mohu říct, na zpáteční cestu je dobré přiobjednat kufr navíc. Pro 10 litrů rumu i s váhou lahví, plus nějakou vystýlku a ochranu skla je 23 kg zavazadlo málo. I když se to nezdá, věřte mi. Nemusíte pak na letišti řešit dilema, kterou lahev vypít:)
Malou nevýhodou je, že se zde anglicky domluvíte poskrovnu. Úředním jazykem obyvatel je francouzština a můžete se setkat i s kreolštinou.

SMS Karibik
Kdy se na Guadeloupe vydat?

Jako vhodná doba k cestování na Guadeloupe se může jevit čas naší zimy. A také tomu tak je. Od prosince začíná hlavní turistická sezóna, která končí v květnu. Nemáte-li rádi davy turistů, volte červen, stejně jako my. Z hlediska počasí je stále ještě vhodným měsícem, prší o něco více, avšak jsou to intenzivní a rychlé průtrže často během noci. Místní obyvatelé nám potvrdili, že prosinec až květen je “určen” pro turisty a v červnu zvou své mimokaribské příbuzné a rodinné příslušníky na návštěvu Guadeloupe. Pokud na Guadeloupe pojedete objevovat rumy, vězte že sezóna sklizně cukrové třtiny kopíruje tu turistickou.

Video pozvánka na pokračování

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]