Doorly’s XO – recenze rumu

Doorlys XO

Kvalitní rum za rozumné peníze? To je asi zbožné přání nás všech. Samozřejmě kvalita je část, kterou my neovlivníme. O té se rozhoduje na poli s cukrovou třtinou, případně v cukrovaru, a pak v destilerii.
Na druhou stranu pod “rozumnou” částkou si každý z nás představí jinou hodnotu. Pro někoho to může znamenat rum za 500 Kč a pro někoho jiného to může být rum za 2000 Kč. To už je poměrně subjektivní záležitost a záleží na individuálních možnostech každého z nás.

Troufám si říct, že pokud hledáme kvalitní rum, na Barbadosu se nezmýlíme. Tedy minimálně ve 3 ze 4  producentů (Mount Gay, Foursquare, St. Nicholas Abbey). V posledním případě destilerie W.I.R.D. asi záleží i na tom, která společnost rum lahvuje.

Osobně mám z těchto tří destilérií nejraději Foursquare. Za základní řadu rumů palírny Foursquare lze považovat Doorly’s. Která není limitovaná narozdíl od řady “Exceptional Casks.” Myslím si, že rumy Doorly’s jsou adekvátně naceněny a to i v poměrně dostupné hladině.

Pokud bych volil z řady Doorly’s čistý rum pro běžné popíjení asi bych sáhnul po 12 leté verzi (cca 980 Kč). A to jen z důvodu že je zhruba o 600 Kč levnější než 14 letá verze (cca od 1600 Kč) . Dlouhodobým oblíbencem je pro mne Doorly’s XO (cca od 680 Kč). Lahev verze XO aktuálně prochází menším rebrandingem. Taktéž obsah se mírně mění. Sílu alkoholu zvyšují ze 40% na 43%. Věřím, že to rumu může prospět. “Uvidíme”, jak se tato změna projeví v charakteru rumu.

Malý update: Po prvním přímém srovnání se mi zdá být nová verze (43%) o odstín světlejší, spíše do oranžové barvy. Původní verze (40%) mi připadá tmavší, více načervenalá. Taktéž v původní verzi je pro mne více cítit charakter sudu po sherry. V nové verzi mi nepřipadá již tak výrazný. 

Dalším rumem pro překlad recenze jsem si zvolil původní 40% verzi Doorly’s XO. Pojďme se podívat na to, co Wes Burgin alias Fat Rum Pirate o rumu napsal. 

Doorly’s XO recenze rumu

Doorly’s XO kvalitní rum stářený na Barbadosu. Vyroben nikým jiným než rodinou Martina Doorlyho. Říká vám to něco? Ani mně ne. Rum aktuálně vyrábí R. L. Seale v úžasné destilerii Foursquare. Tak co má s tímto rumem co dočinění nějaký Martin Doorly?

Tak tedy dobře, v roce 1906 na Barbadosu vstoupil v platnost tzv. Rum Duty Act. Což roztočilo kolo změn v distribuci s rumem. Nový zákon nařizoval palírnám prodávat rum jen ve velkém množství (tj. nemohli prodávat rum po lahvích) a k tomu ještě musely získat licenci. Pro mnoho původních palírníku bylo jednodušší stát se obchodníky s rumem. A tak začaly vznikat různé značky rumů. Martin Doorly se z palírníka stal obchodníkem a svůj produkt nazval Doorly Macaw Rum. Jeho lahve byly vůbec prvním exportovaným rumem mimo ostrov Barbados.

Jak šel čas, společnost Martina Doorlyho koupil R. L. Seale, který pokračuje ve výrobě Doorly’s. Přední etiketa lahve obsahuje část informací o tom, jak je rum vyráběn. Konkrétněji to, že k druhému zrání používá sudy po Sherry Oloroso.

Na lahvi nenajdete číslo, které by označovalo dobu zrání rumu v sudech. Tak jak je tomu například u rumu Sixty Six (12 let) nebo R. L. Seale’s (10 let). To by mohlo vést k tomu, že by zkušené oko lahev přeskočilo. Avšak tím, že rum destiluje Richard Seale, jen málo lidí by uvažovalo nad kvalitou rumu v lahvi. Online informace uvádí věkové stáří blendovaných rumů mezi 6 a 12 roky. Je pravděpodobné, že věkové složení rumů obsažených v blendu se rok od roku částečně liší. Z důvodu udržení konzistence chutí rumu. Při čtení jiných recenzí jsem nenašel mnoho názorů ve stylu, že by Doorly’s XO působil levným dojmem nebo byl chuťovým zklamáním.

” Kvalitní rum za rozumné peníze?”

Lahev má příjemný tvar ve stylu tzv. “stubby”. Tak trošku mne zklamal uzávěr v podobě modrého šroubovací zátky. (Pozn. dnes se již používá plastový “špunt”) Nicméně raději uvidím levnější uzávěr, než aby utrpěla kvalita rumu na úkor snižování nákladů. Doorly’s XO je v UK možné koupit za £25-30 a je poměrně dostupný ve specializovaných prodejnách s akoholem a vínem. Jelikož design lahve je velmi podobný 5 letému Doorly’s, dávejte si pozor, ať se při nákupu nespletete. Jsou to totiž dva různé rumy, za ten 5 letý zaplatíte okolo £20 a také ho doporučuji vyzkoušet. (I to je důvod, proč blend Doorly’s XO musí obsahovat poměrně staré rumy). Rum je nalahvován o síle 40% alc.

kvalitní rum Doorlys XO

Přední etiketa popisuje obsah lahve jako “Rum, kterému se žádný nevyrovná” (orig. “Rum without equal”) a na zadní etiketě je pokračování “Existují rumy pro znalce a pak je tu Doorly’s XO pro ty, kteří jsou ještě znalejší!” (orig. “There are rums for those who know and then there is Doorly’s Xo for those who know better!”) Nezní trošku namyšleně, nějaký Martin Doorly….?

Pojďme na ochutnávku. V lahvi i ve sklenici se rum prezentuje pěknou zlatavou až červenohnědou barvou. Vůni má typickou pro barbadoský rum, lehkou a ovocnou. Cítím tropické ovoce, vanilku a trochu sladkého karamelu. Vůně je jemná a vyvážená.

“V lahvi i ve sklenici se rum prezentuje pěknou zlatavou až červenohnědou barvou.”

Ihned po napití rum působí nasládlým dojmem s tóny karamelu, banánu, částečně pomeranče a svěží limetou respektive citrónem. Je to klasický Bajan (barbadoský) blend rumů. Doorly’s by mohl být klasickým představitelem stylu barbadoských rumů. Chuť je jemná s malým hřejivým pocitem. Dochuť je dlouhá a poměrně aromatická s dřevitým tónem. Ovocnost v tomto blendu (předpokládám, že ji získal ze zrání v sudech po Sherry Oloroso) je pro mne velmi příjemná. A díky ní dnes tento rum preferuji před lahví 10 letého R. L. Seale’s. Nicméně v dny, kdy mám chuť spíše na něco dřevitějšího a méně ovocného, budu asi volit R. L. Seale’s. Ti z vás, kteří jsou již seznámeni se stylem barbadoských rumů, vězte že patří mezi ty sušší.

kvalitní rum Doorlys XO

Doorlys XO (£25-30), R.L. Seales 10 Year Old (£30-35) a Rum Sixty Six (£30-35). Tyto tři excelentí barbadoské rumy můžete dohromady koupit pod £100. Porovnávat, který z nich je lepší je celkem nebezpečná záležitost. Možná vám může připadat, že nejlepší bude rum Sixty Six, protože je z nich nejstarší. Ale stejně tak je mnoho lidí, kteří dávaji přednost 12 letému El Doradu před 15 letým (či dokonce 21 letým). Záleží na vašich osobních preferencích a někdy dokonce i na tom, na co máte daný den chuť.

Tyto tři rumy mají mnoho společného. Ale když je ochutnáte vedle sebe, zjistíte že Doorly’s XO a Sixty Six jsou spíše ovocné, kdežto 10 letý R. L. Seal je více dřevitý.

“Doorly’s XO je klasický barbadoský rum bez přidaných aditiv.”

Už jsem zažil pár zklamání při hodnocení barbadoských rumů. Vzpomínám si, že na Mount Gay Eclipse a Plantation Grand Reserve (5 letý) jsem si moc nepochutnal. Avšak myslím, že je budu muset opět přechutnat. Rumy z destilerie Foursquare mne zatím nezklamaly. Osobně bych hodnotil Doorly’s XO jako jejich druhý nejlepší rum hned vedle rumu Sixty Six. Pokud bych porovnával Sixty Six a rum Cockspur 12 – nemůžu se rozhodnout.

Doorly’s XO je klasický barbadoský kvalitní rum bez přidaných aditiv (maximálně ze sudů po Sherry Oloroso). Možná nebude chutnat lidem, kteří jsou orientováni spíše na nový styl sladkých “prémiových rumů”. Není tak výrazný jako vysoce esterové jamajské rumy, spíše bych jej přirovnal ke stylu kubánských rumů. Jemný, dobře vyvážený a mírně suchý,

Hodnocení: 4 z 5