Cesta do ráje

Tím rájem je myšlena destilerie Foursquare na Barbadosu. Pro rumové milovníky je to Ráj s velkým R.  Proč? Richard L. Seal je průkopníkem výrobního procesu rumů, zastánce rumové komunity, a mimochodem jeho rumy jsou opravdu výborné. Toho si všímá i odborná veřejnost, která jeho práci ocenila několika zlatými medailemi na ISWC 2018 (International Wine & Spirit Competition). Jedná se o jednu z nejváženějších soutěží ve světě destilátů. Nehodnotí se jen organoleptické vlastnosti (barva, zákal/průhlednost, pach, chuť.), avšak také chemická analýza vzorku. Proto zde některé rumy se svými aditivy nemají velkou šanci na úspěch.

V popředí speciální edice Velier-Foursquare limitované edice rumů používajícíh jen kotlíkové metody destilace (100% pot still). V pozadí, v té době neuvedené edice FS Triptych a další vzorky pro potřebu Richarda Seala.

Lahve, které obdržely zlaté ocenění – Foursquare 2005 (12.000 lahví Evropa), Foursquare Principia (5.400 lahví Evropa), Foursquare Dominius (6.000 lahví Evropa). Pokud ještě nemáte tyto rumy v osobní sbírce, doporučujem zakoupit o pár lahví více i jako investici.

Technické zázemí pro míchaní (blendování rumu). Vetšina produkce FS je takzvaný blend. Master distiller-blender  určuje finální produkt mícháním rumu získaného destilací z kolony a s rumem z kotlíkové destilace. FS míchá před i po staření rumu. Sudy se plní při 65-68% aby se dosáhlo větší extrakce chuti z dřeva. Dále se rum v této síle ředí vodou, aby se dosáhlo finální síly.

A teď k tomu samotnému ráji. Náš dobrý přítel a rumový nadšenec Ivo byl tak hodný, že se s námi podělil o jeho zážitky z destilerie. A nejen za to mu děkujeme !!!

Měděný kotel, všechny standartní rumy z Foursquare jsou směsí destilační kolony a kotle (continuous column + pot still).

 

Cesta do ráje, Fourquare, St.Phillip, Christ Church Barbados, Listopad 2016

Foursquare patří k mým nejoblíbenějším destileriím již od první degustace s RumMe, kdy mi Radek představil Foursquare Port Cask. Později jsem ochutnal i Zinfandel Cask a teď mám doma převážnou většinu co FS vyprodukuje. Master Distiller Richard Seal patří k tomu nejlepšímu co rumový svět může nabídnout. Je to člověk, který se věnuje rumu s péčí Matky Terezy a zápalem Usaina Bolta. Richard Seale společně s Lucou Gargano (Velier) sestavili klasifikační stupnici rumů, založenou na způsobu produkce rumů, která je inovativní a říká nám mnohé o původu rumu. Je to neúnavný bojovník proti rumovým marketingovým klišé a proti jakýmkoliv umělým zásahům do rumu, jako přidavání cukru, ochucovadel nebo matení zakazníků ohledně stáří a výrobního procesu. Richard se stále snaží vzdělávat nás, spotřebitele i nadšence, o procesech destilace, skladování, nebo staření rumu. R.L.Seale&company je vlastněný již čtvrtou generací rodiny Seal, značka byla registrována roku 1920. Nyní vše řídí a vlastní sir David Seale a jeho syn Richard. V roce 1995 převzali opuštěný cukrovar, po kompletní rekonstrukci a instalci nových destilačních kolonií započali produkci v roce 1996.

Foursquare Port Cask byl můj svatební rum a tak když jsme s manželkou plánovali naši svatební cestu po Karibiku, bylo jasné že Foursquare bude jedna ze zastávek. Dopředu jsem napsal Richardu Sealovi a doufal že odpoví. K mému velkému překvapení, mi přímo nabídl i prohlídku destilerie, kterou sám povede.

Na Barbados jsme měli jen asi 6 hodin, destilerie leží v centrální části ostrova na území cukrových plantáží vzniklých už v 17.století. Navzdory tomu FS, je většina rumu dělána z Guayanské melasy, sklizeň přímo na Barbadosu nemůže uspokojit poptávku destilerie. Jak jsme se dozvěděli i na ostatních Karibských ostrovech, po velkém cukrovém boomu v Evropě a opadu poptávky po cukrové třtině většina ostrovů nahradila třtinu banánovými plantážemi, které přinášejí více sklizní ročně a větší výnos. Nyní se situace postupně mění, ale také se zvyšuje poptávka.

Sklad sudů pro staření číslo 2. Znovu je zastřešený, což zajišťuje stálejší skladovací podmínky pro staření.

Po příjezdu na St.Philip,Christ Church jsme chvílí čekali na Richarda, bohužel neměl momentálně čas,ale svěřil nám provozní ředitelce, které s námi Foursquare prošla a podala výklad. V průběhu, zřejmě díky mým otázkám, zjistila že o rumu už něco vím a vzala nás i na normálně nedostupná místa, jako distribuční sklad nebo lahvovací linku, nebo kancelář distribuce, kde jsem na zemi uviděl 2 lahve mého jednorožce – Foursquare 2006! Když se mě zeptali o jaké lahvě bych měl zájem odpověď byla jasná. Richard se k nám, k mému velkému nadšení, připojil v lahvovací hale a poté mě vzal do své degustační místnosti, kde jsme ochutnávali úplné novinky, které ještě nebyli v té době na trhu (FS Triptych, Habitation Velier Foursquare a podobné). Úžasný zážitek korunovaný pozdějším „friend requestem na
Facebooku“ od Richarda 🙂

Ze všech destilerií, které jsem v Karibiku zatím viděl, Foursquare je nejčístší, nejupravenější a nejvíce se zajímá o udržitelnost rozvoje a „zelenou“ výrobu. Například oxid uhličitý vznikající při fermentaci se uchováva a poté prodává lokalní plynozpracující společnosti k dalšímu využití. Veškerá odpadní voda se znovu čistí a používá přímo v areálu. Heslo Foursquare „We do it right“ je zde opravdu naplněno!

Autor článku: Ivo Kulhavý

Já (Ivo) a pan Master Distiller Richard Seale. Ve sklence FS Triptych.