Výroba rumu má mnoho fází. Vše začíná na poli pěstováním cukrové třtiny. Poté je na řadě sklizeň a doprava plodiny do cukrovaru či rovnou lihovaru, dle způsoby výroby rumu. Zpracování třtiny pokračuje drcením a lisováním, na které se zaměřím v tomto článku.
Účelem drcení a lisování třtiny je extrakce sladké šťávy ze stébel rostliny. Tento proces přibližuje obrázek níže.
Výroba rumu – fáze drcení a lisování cukrové třtiny
- Cukrová třtina je transportována do cukrovaru/lihovaru, kde je většinou skladována na kupě. Do příjmové vany ji nakládá buď nějaký menší bagr nebo velká hydraulická ruka – drapák (viz galerie obrázků níže). Záleží na velikosti výrobního procesu.
- Z příjmové vany třtina putuje k drtičům, kde je rozsekána/rozdrcena na menší kousky. Menší kusy umožňují vyšší výlisnost než lisování celých stonků. K lepší extrakci šťávy je drť třtiny promívána vodou, avšak ne všechny destilerie to dělají tímto způsobem. Šťáva je totiž naředěna vodou a tím se snižuje její cukernatost.
Schéma drcení a lisování - Po rozdrcení jsou malé kousky vylisovány. Lis je formě tří válců, které na sebe téměř přiléhají do tvaru trojúhelníku. Třtina prochází uprostřed mezi válci. Většinou jsou za sebou umístěny 2 – 3 tyto trojválce, záleží na velikosti destilerie a použité technologii. Cukrovary vyžadují nejvyšší možnou extrakci šťávy a tak mají za sebou až 6 trojválců – lisů. Každý válec udělá zhruba 6 otáček za minutu. Takto nastavené lisy dokáží zpracovat mezi 30 až 40 tuny za hodinu.
- Pod každým lisem je umístěná vana, kam proudí vylisována šťáva.
- Štáva je přefiltrována a zbavena malých částí třtiny předtím než je přečerpána do kvasných tanků.
- Zbylá drť z lisování je nazývána “bagassa”, tvoří zhruba 20 – 30 % původní váhy cukrové třtiny. Nejprve se usuší a poté využije dále buď jako hnojivo, podestýlka pro zvířata či palivo pro pohon parních strojů. Vyrábí se z ní také lisované korky nebo OSB desky.
Lisy
Historicky byly lisy poháněny lidmi, zvířaty, větrem či vodou. Výlisnost byla velmi malá, většina šťávy zůstala v nedostatečně vylisované třtině. Například na Guadeloupe byl první lis poháněný párou představen v roce 1809. V dnešní době jsou skoro všechny lisy, až na pár vyjímek, poháněny elektřinou nebo párou.