Odpovědí je:
Vzdělání. Máte rádi rum, avšak zatím si nejste moc jisti o tom jak se vlastně vyrábí, odkud historicky pochází nebo jaké marketingové úskalí na vás čekají při výběru? Přáli byste si dozvědět více než jen z popisů Heureky a naučit se etiketu degustování? To vše a mnohem více se dozvíte na rumové degustaci “Úvod do rumového světa.”
Je na čase, začít se vzdělávat a ochutnávat!
Máte to štěstí, že se nemusíte vzdělávat v něčem, co vás nebude bavit. Ba naopak, mluvíme tady o rumu! Na uvítanou vás pohostím rumovým welcome drinkem. A pak postupně projdeme 6 rumů s odlišným chuťovým charakterem. Degustování proložím vyprávěním o historii rumu a cukrové třtiny, postupy výroby, informacemi k jednotlivým rumům… ochutnáte melasu, ošaháte si cukrovou třtinu…
V rumové akademii vás provedu nejen všemi základními informacemi a (ne)tradičními rumovými zeměmi, ale také budete mít “hands-on” zážitky v podobě míchání vlastního rumu či vytváření receptury pro svůj spiced rum. A to vše začíná u příznačně nazvané degustace “Úvod do rumového světa.” (Pozn. nejbližší termín hledejte ZDE)
Jak předběhnout rumového “všeználka”?
Nevím jak u vás, ale občas se v mém okolí objeví člověk, který je všeho znalý, ať se téma týká čehokoliv. Pokud sám o daném tématu nevím a nemám dostatek informací, rád si jej vyslechnu. Avšak s patřičným odstupem. Poslední dobou je pro všeználky oblíbeným tématem – rum.
“Pepo, Franto přijďte večer ke mně na nejlepší rum, co jste kdy pili. Má 23 let a díky tomu je super jemný. Má krásnou lahev a parádní příběh.”
Překlad pozvánky po absolvování degustace “Úvod do rumového světa.”
“Pepo, Franto přijďte večer ke mně na nejlepší rum…
subjektivní hodnocení, každému chutná něco jiného a není se třeba stydět, že vám tento rum nechutná.
Má 23 let…
to, že má na etiketě velkou zvýrazněnou číslovku 23 ještě neznamená, že je opravdu takto věkově starý. Někdy stačí jen otočit lahev a podívat se na zadní etiketu. Pro vaše překvapení zjistíte, že rum má nejmladší složku 6 let a nejstarší 23 let a o tom v jakém poměru jsou rumy namíchány nepadne ani zmínka. I přesto si značka dovolí zvýraznit číslovku 23. Jak matoucí, co říkáte?
a díky tomu je super jemný…
super jemný rum nemusí být ani potom, co stráví 50 let v sudu. Bohužel u valné většiny rumů je jemnost vyvolána externím dodáním neboli dosypáním cukru do vydestilovaného rumu. Pro vaši představu v tomto případě se bavíme okolo 20g cukru na 1 litr. Jen tak pro zábavu, zkuste si do litru slivovice vhodit 4-5 kostek cukru. Jak chutná před a po?
Má krásnou lahev a parádní příběh…
kolik asi jako koncový zákazník platíte za marketing a kolik za kvalitu výroby?
Také máte v okolí někoho, kdo všude byl, všechno zná a vše umí? Přijďte se raději vzdělávat s námi a udělat si vlastní názor!
Cena degustace: 990 Kč/osoba
(může se lišit dle místa konání)