Na úvod by mohlo být zajímavé zmínit, že hlavní postavou v tomto příběhu byl kapitán Francis Grose. Právě on byl velitelem regimentu líných a nezodpovědných vojáků, kteří byli známí pod jménem “Rum Corps”. Oficiálním jménem “NSW Corps” (New South Wales). Tito muži kontrolovali všechen mezinárodní obchod s rumem v tehdejší kolonii. Proto onen název Rum Corps.
Jak již víme z minulého článku, nově vzniklá kolonie neměla moc peněz do začátku. A tudíž, kdo kontroloval obchod s rumem, kontroloval taktéž ekonomiku. Nikoho asi nepřekvapí (pozn. trestanecká kolonie), že obchod vedli k záměrnému obohacování samo sebe a ne blahobytu všech.
Mohla to být jen malá korupce a nebo také zrod diktátorského režimu, kdo ví? Jedno je jisté, Anglie to nepovažovala za správnou cestu, jak vést ekonomiku nově vzniklé kolonie. Proto v roce 1806 stanovila nového guvernéra kolonie. Byl jím kapitán Williama Blight, který měl dát věci do pořádku a zamezit dalšímu nelegálnímu obchodu s rumem.
Zákaz obchodování s rumem
Během prvního roku zakázal obchod s rumem a zabavil všechnu soukromou půdu pro veřejné účely. Již během druhého roku vedení kolonie způsobily jeho činy vzpouru. Bylo to první a poslední ozbrojené povstání v historii Austrálie, rumová rebelie. Takzvanou “the Rum Rebellion” měli na svědomí právě ti líní a nezodpovědní Rum Corps. Kterým se nelíbilo, jakým způsobem guvernér vedl kolonii. A hlavně to, že zakázal obchodování s rumem.
Povstání udělali se vší parádou. Oblékli se do svých uniforem, vojáci v popředí nesli vlajku regimentu a při tom všem jim hrála malá kapela. Samozřejmě takové divadlo nebylo zapotřebí k zajmutí guvernéra, avšak přáli si z toho vytvořit slavnostní událost se vší krásou. Možná by člověk nevěřil, avšak guvernéra našli schovávajícího se pod postelí (obrázek v úvodu článku). Ten následně strávil rok v koloniálním vězení, než vedení Spojeného království souhlasilo a poslalo nového velitele kolonie.
Francouzi měli svoji Velkou francouzskou revoluci, Američané bojovali ve válce za nezávislost, jen v Austrálii to byla rumová rebelie.
One thought on “Rumová rebelie v Austrálii”
Comments are closed.