Rum Mhoba Pot Stilled White – recenze

Rum Mhoba

Tato recenze navazuje na úvodní článek o Jihoafrickém rumu Mhoba. Originální recenzi v angličitně si můžete přečíst na blogu Fat Rum Pirate.

Rum Mhoba Pot Stilled White – recenze

Poprvé jsem o rumu Mhoba slyšel pár let zpět na rum festu v Londýně. Tuším, že to byl rok 2017? Na počátku bylo okolo značky trocha více skepticismu. Rychle se přiřítili z Jihoafrické republiky. Sotva začali vyrábět rum a už měli poměrně širokou nabídku. Nabídka nebyla jen o jednom či dvou rumech. V podstatě hned na začátku nabízeli 4 rumy, které označovali jako “Pure Single Sugarcane Rum”. Není to až tak široká nabídka, ale na začátek se zdála být.

Zemdělský rum z Jihoafrické republiky? Chutná dobře, ale není v něm přidaný extra cukr? A co marketing, není až moc uhlazený? Není to vše až moc podezřele na úrovni, aby to byla realita?

Mezi rumovými nadšenci na londýnském Rumfestu panovalo hodně pochybností o této značce. Na druhou stranu, někdy je to dost úsměvná skupina lidí. Dost často čekají na potvrzení svého názoru od ostatních lidí, než jej vůbec vysloví. Zvláště, když se jedná o nějakou novinku. Pamatuji si, že jsem říkal, že chutná dost dobře. Ale chtěl jsem si rum otestovat na přidaný cukr změřením na hustoměru. Zdál se mi totiž až moc jemný.

Od vyzkoušení rumu Mhoba na festivalu jsem si ho při každé další příležitosti užil. Ale nikdy mi v hlavě neuvízl jako rum, který bych prostě musel mít ve sbírce. Takže jsem si ani nekoupil, až do teď. Přišel čas přidat recenzi na některý rum z řady Mhoba. Celkově je jich 8, takže informace o výrobě a dalších zajímavostech si nechám na některou z dalších recenzí. Zkusím se hlavně koncentrovat na každý jednotlivý rum.

“Mhoba aktuálně nabízí zajímavou kolekci 8 (10) rumů.”

Neuvědomuji si, že bych napsal recenzi na nějaký africký rum. Vlastně ano, Madagaskar je také Afrika, recenzoval jsem Dzamu. Omlouvám se za svoji neznalost zeměpisu, pokud někoho pohoršila.

První recenzovaný je “nejlevnější” z nabídky – bílý rum destilovaný kotlíkovou metodou. Obsah alkoholu je 43 % obj. V UK je poměrně dostupný (pozn. v ČR zatím ne). Na eshopu The Whisky Exchange aktuálně lahev 700 ml stojí £38.75. Všechny rumy Mhoba jsou plněny do lahve ve tvaru kvádru s krátkým ústím a plastovým uzávěrem korkového typu. Jak jsem psal na začátku, tak design lahve je uhlazený a moderní. Oproti některým jiným rumům ze stejné oblasti, které působí více rustikálně.

Celým názvem Mhoba Pot Stilled White rum je vyráběn z cukrové třtiny, kterou si rodina Greaves pěstuje na vlastní farmě v Jihoafrické republice, v okolí vesnice Malalane.

Cukrová třtina se pro výrobu rumu sklízí pouze ručně a vylisovaná šťáva je následně ponechána 7 – 10 dní kvasit bez chlazení nebo ohřívání. K zákvasu se používají pekařské kvasinky (droždí). Vykvašená šťáva je poté dvakrát vydestilována v kotlíkch, které sestavil sám Robert Greaves.

Rum Mhoba Pot Still - detail loga
Rum Mhoba Pot Stilled – detail loga

Výsledný rum je naředěn místní pramenitou vodou na objem alkoholu 43 %. Tak se konečně pojďme podívat na to, jak tento Mhoba rum voní a chutná.

“Rumy Mhoba jsou čistě přírodní bez přidávaných extra aditiv.”

Na začátek musím potvrdit, že vše co Mhoba tvrdí ohledně nepřidávání aditiv do svých rumů, je pravda. Hustoměr to potvrdil a tak máme před sebou slibný začátek.

Vůně je svěží a čistá, ne až tak travnatá nebo rostlinná a ani ne alkoholová, jak bych pro nestářený alkohol očekával. Zdá se, že dvojitá destilace dodala rumu na jemnosti. Vůně je docela neobvyklá, protože částečně připomíná Agricole rhum svými rostlinnými tóny, ale cítím i nasládlé tóny melasy, které mi připomínají nějaký mladší melasový rum. K tomu navíc cítím krémová aroma, které je běžné pro cachaçu.

Rozvinuté aroma poukazuje na chili, zázvor a v pozadí citrusovou kůru. Vůně je opravdu bohatá.

Rum je v ústech velmi jemný a lehce se pije. Původní rostlinné aroma ve vůni se projeví i po napití v chuti, ale je velmi rychle vysřídáno sladšími tóny a také částečně vyuzeností/kouřem. Celkově je v chuti mnohem čistší a přímočařejší než některé další rumy začky Mhoba s vyšším procentem alkoholu.

Další degustační doušky potvrzují, že rum je pěkně svěží a čistý, téměř určený k vyčištění palety chutí. Bezpochyby se jedná o jedinečný rum se zajímavým profilem. Neobsahuje žádné nevyžádané vůně či chutě vybočující ze svého charakteru. Asi to není rum, který bych jen tak čistý popíjel každý večer. Ale očekávám, že v míchaných drincích pěkně vynikne.

Klasické drinky, kde se používá zěmedělský styl rumu nebo cachaça (Ti Punch a Caipirinha), jsou s Mhobou velmi zajímavé, díky jeho jemnosti a výraznějším skladkým/rostlinným tónům. Krémové aroma přidává drikům ještě něco navíc.

Mhoba namíchaná s kolou chutná o něco lépe než většina bílých zemědělských rumů s kolou. Ale to bude spíše zajímat jen zaryté milovníky drinku rum s kolou.

Na začátek se jedná o velmi slušný počin. Doufám, že se na další cestu s Mhobou vydáte se mnou. Pokud se chcete dozvědět o detailnějších informacích o destilerii, mrkněte na The Rum Diaries Blog (nebo zde pro začátek).

Tohle byl opravdu dobrý začátek s rumy Mhoba.

Hodnocení: 4 z 5.