Kubánské rumy doporučuji na svých degustacích hostům, kteří již nechtějí pít jen přeslazené rumy, avšak zároveň vyhledávají jemnější přechod k těm “velkým opravdickým rumům”. Jedním z těchto příkladů je i rum Eminente. Mezi další rád doporučuji i mnohými podceňovanou Havanu Club. Vyzkoušejte verzi Seleccion de Maestros a možná uznáte, že Havana nepatří jen do cockailů. Ron Mulata pravděpodobně tolik pozornosti nemá stejně jako rum Santiago de Cuba. Avšak oba zkuste zařadit při přechodu k nedoslazovaným rumům.
V tomto článku bych vám rád představil rum Eminente. V úvodu popíši základní údaje o Kubě, takže kdo spěchá na rum, může přejít ke konci článku.
Kuba
Původ názvu ostrova Kuba není úplně jasný. Jednou z verzí je, že název vzešel z karibského jazyka Taíno. Význam slova Kuba není však přesně přeložen. Znamená to něco jako „kde úrodná půda je hojná“ nebo „výborné místo“. Další verzí původu je, že ostrov pojmenoval Kryštof Kolumbus a to podle města Kuba v Portugalsku. Ať je to tak či onak, kubánský rum má jasně daný původ, který značí kotrolní páska.
Kubánský rum a jeho historie
Kryštof Kolumbus je pevně spajt s kubánskou historií i tou rumovou. Jelikož na ostrov přivezl cukrovou třtinu někdy v 15. století. Afričtí otroci a před nimi mořeplavci popíjeli nápoje ze zkvašené melasy tzv. Tafia. Tento fermentovaný nápoj lze řadit k předchůdcům rumu. Rozvoj rumu je spjat s cukrovarnictvím na ostrově, které se rozvinulo především v 18. a 19. století. Nárůst cukrovarnictví znamenalo více melasy, což bylo spjato i s navýšením výroby rumu.
Zajímá-li vás historie výroby kubánského rumu více do hloubky, můžete přejít na článek, kde se Kubě a tomuto tématu věnuji více do hloubky.
Rum Eminente vstup na trh
Značka Eminente je na našem trhu od podzimu roku 2020. Francouzská skupina LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy) vlastní značku Eminente. Pod skupinu spadají další světoznámé značky jako například vodka Belveder, whisky Glenmorangie a Ardbeg, vinařství Chandon, Krug nebo cognac Hennessy a další jiná jména. Rum Eminente je jednou z nejnovějších značek v portofliu skupiny.
Základní informace o výrobě a rumu
Výrobu rumu Eminente má na starosti master blender César Martí. Destilace probíhá v oblasti Villa Clara v destilerii Ronera Central. Ta vznikla kvůli požáru v jiné destilerii a následným přesunem. Ve stejné palírně se vyrábí taktéž kubánský rum Cubay. Destilerie drží certifikát chráněného označení původu kubánského rumu, který zároveň zajišťuje určitou minimální kvalitu vycházejícího destilátu z výroby. Taktéž vlastní několik ISO certifikátů zaměřené nejen management kvality, ale také na bezpečnost a životní prostředí.
Rum zraje v sudech po dobu minimálně 7 let a to v již opotřebených sudech po skotské a irské whisk(e)y. César Martí konečnou podobu chutě rumu v lahvi míchá z 13 rozdílných profilů rumu. Doslazení finálního blendu je na spodní hranici mezi 6 – 8 gramy cukru na litr rumu. Lahvování probíhá při síle 41,3 % obj. alkoholu. Krásným doplňkem je lahev s imitací krokodýlí kůže.
Degustace
Barva se mi zdá být mírně přibarvená. Pokud uvažuji o tom, že se jedná (z většiny?) o 7 letý rum, který zrál již v použitých sudech. Vůně mi spíše evokuje americkou whiskey – med, vanilka, karamel. Chuť mne upřímně překvapila. Byla výraznější než bych u kubánského rumu očekával. Možná lze připisovat “mládí” rumu? Docela by mne zajímala nějaká starší verze třeba 10 – 15 let , tak doufám že Eminente tímto nekončí. Chuť byla pro mne tedy na počátku drsnější oproti očekávání. Přibývající doušky chuť zjemňovaly. V chutí cítím upozaděné svěží ovoce, které je zastřeno dřevitostí, vanilkou, karamelem a mírnou kombinací kávy a tabáku.
Rum Eminente určitě doporučuji ochutnat. A jelikož většina 7 letých kubánských rumů nestojí tisíce korun, bylo by zajímavé jejich vzájemné srovnání. Koupit můžete zde v akci.