Rum Don Q

Rum Don Q

Rum Don Q – možná jste si říkali, že vám ten název něco připomíná. A ano, zakladatelé značky se inspirovali svým oblíbeným románem, Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha. Stejně jako Don Quijote bojoval s větrnými mlýny a snažil se dosáhnout nemožného, tak i rum Don Q bojuje s každodenními nástrahami rumového světa a jeho nedosažitelným cílem je výroba dokonalého rumu.

Jedním z pokusů o dokonalý rum je Don Q dozrávají v sudech po koňaku. Jedná se o směs 5 až 8 letých rumů nejprve zrajících v sudech z amerického dubu. Další 2 roky rum dozrává v sudech právě po francouzském koňaku. Můžete koupit například zde.

Rum Don Q Cognac
Rum Don Q Double Cask Finish Cognac

Historie značky Don Q

Vše začalo v roce 1820, kdy Sebastian Serrallés emigroval ze Španělska a rozhodl se usadit v Karibiku na ostrově Portoriko. Sebastian po svém příchodu začal s pěstováním cukrové třtiny na jihu ostrova, v místech kde nalezneme dnešní destilerii.

Počátky destilerie Serrallés

Sebastiánův syn, Don Juan (opět se setkáváme s literaturou) založil rodinnou destilerii v roce 1865. Nejprve pořídil malý destilační kotlík, na kterém mohl začít vyrábět rum. Konkurence byla na ostrově nemalá, v roce 1897 vyrábělo rum zhruba 200 palíren. Je třeba si uvědomit, že efektivita výroby byla mnohem menší než dnes. A proto byla potřeba mnoho malých palíren k výrobě velkého množství rumu. Jen pro srovnání v Československu mělo v roce 1936 celkem 903 zemědělských lihovarů.

Zrod značky Don Q

Konec americké prohibice znamenal opětovné navýšení poptávky po rumu a rodina Serrallés neváhala. Zariskovala a rozšířila svou výrobní kapacitu o 5kolonový destilační přístroj. Tehdejší moderní technologie umožnila výrobu palivového ethanolu, který přinášel extra peníze pomáhajíc rozvoji.

Vsuvka, proč Bacardi vybudovalo v Portoriku svou tehdy novou destilerii? Rodina Bacardi byla očividně velmi prozíravá. Konec americké prohibice přinesl také nový systém zdanění alkoholu. Vyrábět alkohol na území Spojených států znamenalo platit nižší daně, oproti alkohol vyrobenému mimo americké území. Zvýhodněná výroba rumu otevřela příležitost, jak rychle obsadit americký rumový trh.

Rok 1934 znamenal zrození značky DON Q. Cílem značky byla prémiová exportní sekce, avšak zároveň měla mít úspěch i na domácím trhu.

Rodiná Serrallés má v destilerie stále svého člena a to konkrétně Roberta. Který je už 6. generací v rodinné destilerii. Po zisku doktorátu v USA se vrátil zpět do rodinného podnikání. Ve studiu se zabýval environmentalistikou. Není se čemu tedy divit, že destilerie Serrallés je vybavená nejmodernějšími technologiemi zabývající se čištěním užitkové vody.

Portorický styl rumu

Minimální kvalitu portorického rumu stanovuje místní zákon. Regulace určuje, že rum musí být:
◄ destilován a stářen na území Portorika,
► surovinou pro výrobu musí být melasa,
◄ výroben na destilačním kolonovém aparátu,
► rum musí zrát alespoň 1 rok v sudech vyrobených z amerického bílého dubu.

Já osobně rumy Don Q mohu vřele doporučit nejen pro jejich inovativní postupy, ale také pro jejich rumovou filozofii. Líbí se mi, že dělají něco navíc, co by nemuseli. Berou na sebe zodpovědnost za své podnikání v podobě udržitelnosti životního prostředí.

Na veřejných degustacích jsme ochutnali Don Q Single Barrel 2005 a Double Aged Sherry Cask finish. Na rumovém festivalu v Londýně jsme ochutnali jejich solera rum založený tehdy před 54 lety. Byl to opravdu unikátní zážitek (nevím, zda zrovna pozitivní) v podobě hořkých kapek do krku!