Rum 1731 Barbados 8 yo – recenze

1731 Barbados

Je to pár měsíců zpět, co jsem navázal spolupráci s blogem Fat Rum Pirate. Důvodem byly recenze rumů, které mi na blogu chyběly. Líbilo se mi, jakou formou Wes rumy hodnotí a tak jsem je po dohodě začal překladát.

Jak jsem psal dříve, psaní recenzí rumů pro mne nikdy nebyla priorita. Mám raději jiná témata. Myslím, že je tu již pár schopných nadšenců, kteří píší pěkné recenze. Navíc v průběhu sezóny degustací potřebuji věnovat čas přípravám samotných ochutnávek a tak by moje psaní nebylo ani časově konzistentní. Ale znáte to, nikdy neříkej nikdy!

Kdo je Jacco Kroon?

Na začátku června mne kontaktoval, zatím pro mne neznámý, Jacco Kroon. Představil se mi jako zakladatel a vlastník značek edice rumů 1731 Fine & Rare a Navy Island Rum. Poprosil mne, jestli bych mu nenapsal recenzi na nějaký jeho rum. Chvíli jsem nad tím uvažoval a pak si řekl, proč to nezkusit? S přibývajícími informacemi o značce jsem svého rozhodnutí nelitoval.

Jacco souhlasil s tím, že k recenzi napíši otevřeně vše na čem jsme se spolu dohodli i to, že rumy pro recenzi mi daroval on sám. Jeho souhlas byl pro mne důležitý, jelikož si chci zachovat transparentnost a nezávislost na distributorech či značkách. Jeho souhlas byl i důkazem toho, že si za svým výběrem rumů stojí a nemá, co skrývat. To mne opět ujistilo v mém rozhodnutí.

Pro začátek jsem se ho zeptal na pár dotazů k jeho rumové historii. Jacco se v rumovém průmyslu pohybuje přes 15 let. Na počátku pracoval pro Demerara Distillers jako obchodní zástupce rumu El Dorado v oblasti Beneluxu (Belgie, Nizozozemsko, Lucembursko), to se psal rok 2004. O dva roky později byl povýšen a El Dorado zastupoval na celoevropském trhu. Po dalších deseti letech u společnosti se rozhodl odejít a v roce 2018 založil vlastní značku rumů 1731 Fine & Rare Rum Collection. Věří v čisté a uměle neovlivněné rumy.

A proto si v kolekci rumů 1731 zakládá na následujících hodnotách:
  • 100% tropické zrání.
  • Nedoslazené ani žádná jiná umělá aditiva.
  • Přírodní barva (bez potravinářského karamelu).
  • Rumy nejsou filtrovány za studena (tzn. že rumy při filtraci nepřicházejí o svou barvu ani část chuťového profilu)
  • Obsah alkoholu 46% obj.

Já osobně preferuji rumy, které jsou vyráběny a na trhu zastoupeny přímo samotnými destileriemi. Na druhou stranu uznávám, že nezávislí bottleři dodávají trhu s rumy rozmanitost a destilériím potřebné peníze k rozvoji. Navíc pokud se jedná o člověka jako je Jacco, který své rumy nakupuje a prodává “včisté formě”, myslím si že je to pro trh jedině dobře.


Rum 1731 Barbados – recenze

Číslovka v názvu rumů odkazuje na stejný rok 1731, kdy britské královské námořnictvo začalo nabízet svým námořníkům půl pinty (necelých 300 ml) destilátu – rumu denně, jako část jejich platu.

1731 Barbados

Lahev chrání klasická tuba, kterou známé z rumového světa. Tuba není ničím extra výrazná. Rozhodně neoplývá marketingovými výtvory jako tuby značky Don Papa, které jsou možná oblíbenější než samotný rum? Samozřejmě nic proti krásným obrázkům a kreacím. Kdo si na nich potrpí, rád si za ně určitě i připlatí. Já to však nebudu.

Je vidět, že peníze které za rum platíte, “nejsou nalepeny” na obale rumu, ale jsou obsaženy uvnitř lahve v tekutině. Co si myslím, že je výborný nápad a rád bych viděl i u jiných značek rumů je malá tabulka s informacemi o rumu.

Ve spodní části tuby si můžete všimnout krátkého popisku rumu. Najdete tam v jaké destilerii byl rum vyroben a jakou destilační metodou, minimální počet let strávených v sudu, v jakém teritoriu zrání probíhalo, jaký typ sudu byl k zrání použit a také to, že rum neobsahuje žádná aditiva. Informací není zbytečně mnoho, jsou základní a proto by se v nich mohl vyznat i začínající rumař.


Samotná lahev následuje styl tuby, nemá žádný extravagantní tvar. Design je jednoduchý, příjemný, doplňující se. Vrchní část uzávěru je z přírodního dřeva, vnitřní část je naopak vyrobena

Barva, vůně

Běžně hodnocení barvy přeskakuji. Jenom přeci hodnotit odstín potravinářského karamelu mi přijde zbytečné. Tady se však jedná o nedobarvovaný rum. Barva v lahvi působí o odstín tmavěji než ve skleničce, nic co by významně vybočovalo z “normálu”. Po nalití do sklenice mi ihned v hlavě vyskočila – jantarově žlutá barva.

Obsah lahve je klasický blend kotlíkového a kolonového rumu z destilerie Foursquare, který zrál 8 let v ex-bourbonových sudech. A tak jsem se velmi těšil, co se skrývá uvnitř. Ochutnávání jsem si rozdělil do 6 různých dnů. Tak abych eliminoval jednostranný pohled.

Prvotní vůně je taková olejnatá, tvořená ostřejším vyprchávajícím alkoholem. Po chvilkovém prodechnutí rumu cítím jemné svěží náznaky citrusů, nic výrazného. Další odpočinek ukazuje na medové tóny a postupně se začíná projevovat bourbonové aroma. V prázdné skleničce i po hodině silně dominuje vanilka, med, dřevo, karamel, jakoby perníkové koření.

Chuť

Úplně první doušek mi připadal takový mdlý, bez výrazného těla. V tu chvíli jsem si uvědomil, “káže vodu, pije víno.” Na degustacích vždy říkám, rum nehodnoťte podle prvního doušku. A tak jsem své první myšlenky “hodil za hlavu.” A dobře jsem udělal. Každým douškem mi rum chutnal více a více.

Rum 1731 Barbados je lahvován s obsahem alkoholu 46 %. Musím se přiznat, že hodnota mezi 46 – 48 % je aktuálně pro mne síla rumu, kterou si užívám nejvíce. Rum se mi lehce pije. Alkohol není natolik silný, aby působil agresivně a dlouho “útočil” na chuťové pohárky jazyku. Naopak ty zůstávají déle při smyslech.

Rum 1731 Barbados

Rum má středně dlouhou dochuť, krásně hřeje. Po třetím, čtvrtém doušku bych dokázal říct, že rum je jemný, vyvážený. Nepůsobí agresivně – útočně, ale není ani nevýrazný jako mi to připadalo při prvním seznámení. Z hlediska chutí se nemohu zbavit bourbonového dojmu z vůně. Pro mne naštěstí vanilka nedominuje. Spíše je cítit kvalitních 8 let strávených v sudu – tedy dřevo a náznaky karamelu. V průběhu ochutnávání jsou cítit i ovocné tóny, ale mnoho jsem jich nenašel.

Obsah lahve z destlierie Foursquare rozhodně nezklamal. Jedná se o lehce pitelný barbadoský rum. Dokázal bych si jej představit v podzimně – zimním cocktailu Old Fashioned. Sirup ze třtinové cukru by povzbudil karamelovou chuť, angostura krásně doplnila třísloviny dřeva a pomerančová kůra pozvedla skryté ovocné tóny.

Kdybych měl rum hodnotit číselně, dal bych mu 4 z 5. A plus jednu desetinu bych přidal za tabulku s faktickými informacemi o rumu uvnitř lahve.

Konečné hodnocení: 4,1 z 5.