Ron Esclavo slyšeli jste někdy o něm? To nejspíše záleží na tom, jak dlouho se na rumové scéně pohybujete. Pokud jste naskočili na rumovou palubu v průběhu minulého roku, tak jej už znáte pod jménem Patridom. Dánský vlastník společnosti se rozhodl k přejmenování značky. A to po kritice ze strany veřejnosti.
Ron Esclavo a jeho název měl původně vzádavat hold karibským otroků, zvýšit povědomí o otroctví a nucené práci. To se však nesetkalo úplně s přívětivím přijetím. Nové jméno Patridom vlastníci zvolili jako složení dvou slov – španělské “patrimonio”, což odkazuje na dědictví a “dom”, které odkazuje na zkráceninu názvu země odkud náplň pro lahev pochází, tedy Dominikánské republiky.
Změnu názvu v roce 2020 ohlásila také značka Plantation, která podle informací z konce minulého roku, stále na změně názvu pracuje. (update – Plantation mění název na Planteray v roce 2023)
K zhodnocení mi lahev věnoval eshop Bestdrink, kde si ji samozřejmě můžete koupit.
Ron Esclavo nezměnil jen svůj název…
Rebranding proběhl postupně v roce 2O22. Z etikety však nezmizel jen název Esclavo, ale také slovo “Ron”. Místo něj ve spodní části etikety nalezneme označení kategorie jako “Premium Spirit Drink”. Co za tím stojí? Pravděpodobně změna legislativy označování kategorie rum. Přibližně od poloviny roku 2021 nesmí výrobce rum doslazovat více než 20g cukru na 1 litr. Podle švédského národního řetězce pro prodej alkoholu SYSTEMBOLAGET, obsahuje Patridom Selección Exclusiva 22 gramů cukru na 1 litr. To by vysvětlilo, proč již není v označení rum respektive ron. I když je produkt vyroben z cukrové třtiny. Cukr v chuti rozpoznávám. Co mi přijde velmi sympatické, je že na zadní etiketě se dozvíte informaci o přidaném cukru. Škoda jen, že nepíší kolik přesně je ho přidání.
Změnou označování kategorie prošlo více značek jako na příklad A. H. Riise, Pyrat, Blue Mauritius, Bumbu, Santos Dumont, Don Papa (některé lahve), Republica, Heffron a mnoho dalších. Není to tedy nic vyjímečného. Výrobci a distributoři měli dvě možnosti. Buď změnit recepturu a snížit obsah cukru, pokud doslazovali. A nebo vynechat slovo rum z názvu. Přesto budu v hodnocení označovat lahev nesprávně jako rum.
Patridom Selección Exclusiva
Alkohol pro lahev Patridom Selección Exclusiva vyrábí jeden z největších dominikánských výrobců rumu a to konkrétně Alcoholes Finos Dominicanos (AFD). Který taktéž vyrábí pod svou značkou například rumy Barcelo. Na oficiálních webových stránkách se dozvíte, že Patridom je vyráběn z melasy cukrové třtiny. Ikdyž AFD většinu své produkce vyrábí přímo ze šťávy cukrové třtiny. Na samotné lahvi rumu, konkrétně na zadní etiketě se však dozvíte, že rum vyrábí ze směsi třtinové šťávy a melasy.
Vzhled
Vzhled lahve a design etiket zůstal téměř totožný i po změně názvu. Líbí se mi. Zda rum dobarvují karamelem jsem se na etiketě nedozvěděl. Musím se přiznat, že mi na etiketě lahve a tubě vadí číslovka 12. Která má očividně nepřímo odkazovat na stáří rumu, které je 6 až 12 let. Samozřejmě, že kolem čísla 12 není přesně napsáno, co to znamená a tak si jen člověk může domýšlet. Neznalý spotřebitel si číslovku jednoduše zamění za 12 letý rum. A to z mého pohledu není správně.
Vůně
Rum má 40 % alkoholu, tudíž není ve vůni nijak výrazný. Ale za to ve vůni najdete spoustu klasických rumových aroma jako je karamel, vanilka, káva, čokoláda, vanilka. Vůně je příjemná, poměrně hezky vybalancovaná, nic se navzájem nepřebíjí.
Chuť
Chuť rumu je pro mne osobně jemná. Způsobují to dva faktory. Doslazení cukrem a nízkým obsahem alkoholu. Ten je příjemně integrovaný a po doslazení je cítit tak akorát. V chuti mi dominuje vanilka, mléčná čokoláda a poměrně dobře kopíruje aroma vůně. Řekl bych, že je to jednoduché, pohodové a příjemné pití. Ničím mne nenadchne, ale ani neurazí. Kdybych měl rád středně doslazené rumy, klidně bych si jej vybral. Myslím si, že může chutnat komukoliv, kdo má rád Diplomatico RE nebo třeba Plantation XO 20th Anniversary. Máte-li rádi sladší rumy, rozhodně Patridom SE ochutnejte.