Plánujete výlet za rumem? A uvažujete nad některým karibským ostrovem? Z vlastní zkušenosti vám mohu doporučit Martinik. Na ostrově si nesmíte nechat ujít prohlídku jedné z nejfotogeničtějších destilérií, která se nazývá FONDS-PRÉVILLE a vyrábí Rhum JM. Martinik je poměrně malý ostrov, velikostí zhruba jako dvojnásobek Prahy. Aktuálně na něm můžete navštívit až 10 rumových destilérií. A to je jeden z mnoha důvodů, proč vybrat Martinik. Na ostrově jsou další nefunčkní palírny, které při troše šikovnosti můžete také navštívit (J. Bally, La Hardy, Trois Riveres…). Z hlediska rumové výroby se jedná o jeden z nejnabitějších ostrovů.
V článku Martinik, ostrov plný r(h)umu jsem sepsal základní informace o historii, geografii, typu rumu a několik ostrovních značek rumu. V tomto aktuálním článku se zaměřím na představení jedné z mnoha destilérií a to právě výše zmíněnou, která vyrábí Rhum JM.
Ještě než dorazíte k samotné destilerii, zastavte se a pozorujte tuto krásu.
I když moje fotka není nejkvalitnější, mám ji velmi rád. Toto místo je opravdu oblíbené. Téměř stejnou fotku (samozřejmě v mnohem lepší kvalitě) naleznete v knize Modern Caribbean Rum – A Contemporary Reference to the Region’s Essential Spirit.
V krátkosti o historii destilerie
Destilerie FONDS-PRÉVILLE je pojmenována podle svého vlastníka z roku 1790 – Antoine Leroux-Préville. O půl století později kupuje palírnu Jean-Marie Martin a značí sudy svými iniciály J.M. A zde začíná příběh značky Rhum JM. V roce 1868 bohužel umírá a o majetek se se stará jeho žena a dcera.
Štěstí v neštěstí v roce 1902
Rok 1902 je pro Martinik nezapomenutelným. Výbuch sopky Mount Pelée zapříčinl smrt 28 000 tisíc obyvatel a úplnou zkázu hlavního města Saint-Pierre. Palírna měla velké štěstí. Jelikož je umístěna na východním úpatí sopky. Žhavá láva však tekla na opačnou stranu, na západní stranu směrem k hlavnímu městu.
Prohlídka destilerie
Palírnu jsem navštívil v roce 2016 a upřímně si nepamatuji všechny detaily. Pokud mne paměť neklame, tak prohlídka destilerie byla zdarma. Jak je to aktuálně, netuším. Podle informací z roku 2021 byl vstup stále zdarma. Při prohlídce nás vyslali úplně samotné, ať sledujeme žlutou cestu nakreslenou na zemi a ta nás provede skrze celý proces. U důležitých bodů výroby na nás čekala informativní tabule.
Jak už to na Martiniku bývá, máte možnost vidět kompletní výrobu rumu. Uvidíte, jak traktor přiveze cukrovou třtinu, jak se drtí a lisuje. Po cestě je malá ukázka odrůd třtiny, které pro výrobu rumu používají. U fermentačních tanků můžete ochutnat vykvašenou šťávu. V areálu mají svého bednáře, takže můžete zkontrolovat vypálení sudů. A na konci celé tour se dostanete do degustační místnosti/prodejny, kde ochutnáte vybranou produkci.
Rumová tour skrze destilerii není až tak ničím výjimečná oproti ostatním na Martiniku nebo Guadeloupe. Ale to, co je na palírně unikátním je všude kolem vás – příroda. Začlenění a spojení s okolní zelení je asi zatím nejpovedenější, které jsem viděl.
Chcete-li ochutnat alespoň část toho, co v palírně vyrábí, můžete aktuálně kupovat v akci zde. Jen předem upozorňuji, jedná se o agricole r(h)um. Co to znamená? (Dozvíte se v rumovém slovníku). Agricole r(h)um je vyráběn z čerstvé třtinové šťávy. Díky tomu je v rumu cítit aroma a chuť vstupní plodiny – cukrové třtiny. V čisté nestářené formě tento typ rumů připomíná naše pálenky.
Pro další tipy výletů na Martiniku nebo Guadeloupe mne kontaktujte zprávou. Rád vám s čímkoliv pomohu, poradím.