Putování za rumem – Destilerie Montebello

Putování za rumem - Montebello

Putování za rumem a objevování palíren je pro mne asi ta nejzábavnější část práce na projektu RumMe. Rád bych také zmínil, že jako nezávislý rumový ambassador mne žádná společnost či značka neplatí. A tak si na cestování musím vydělat sám. Jak jinak než rumovými degustacemi.

Je to již téměř rok, co jsme se s partnerkou vydali poznávat krásy ostrova Guadeloupe. Po předešlé návštěvě Martiniku jsem se moc těšil. Věděl jsem, že nás čeká spousta rumových zážitků. Jedna z důležitých informací je, že na ostrově převládá francouzština a ideální je mít sebou překladatele. Francouzština je důvodem proč na lahvích naleznete název “rhum” místo klasického rum. Jen aby vás to nemátlo dále v textu, jedná se o to stejné jen ve dvou různých jazycích. 

Palírnu Montebello jsme navštívili až jako třetí v pořadí, avšak byla to první rhumová zastávka se vším všudy. A to na Guadeloupe znamená, že vás v destilerii provedou úplně všude. Na prohlídku můžete dorazit bez rezervace od pondělí do pátku v čase 9-12h. Upřímně si nevybavuji, zda jsme platili nějaké vstupné či ne. Je vhodné si zjistit čas prohlídek i u ostatních destilérií, ať na stejné místo nemusíte jezdit dvakrát. Nám se to (ne)povedlo právě zde v Montebello a pak ještě v palírně Bologne (Po-Pá: 8-13h). Většinou lze během jednoho dne stihnout návštěvu 2 destilérií. Budete-li hodně rychlí a vše si dopředu naplánujete, můžete stihnou i 3 palírny za den.

Základní údaje o palírně Montebello

Název: Montebello (dříve Distillerie Carrére)
Adresa: Carrere, Petit-Bourg, Basse-Terre, Guadeloupe
Web: https://www.rhummontebello.fr/acceuil
Výroba: rhum ze třtinové šťávy (rhum Agricole)

Destilerie Montebello byla postavena v roce 1930 a tak patří k nejmladším na ostrově Guadeloupe. Do roku 1975 byla také známa pod názvem “Carrére” dle malé vesnice, ve které je umístěna. V roce 1966 započala změna majitele, koupil ji Jean Marsolle a do dnes zůstává rodinným majetkem (4.generace v roce 2011).

Cukrovou třtinu k výrobě rhumu vykupuje od okolních farmářů. Preferuje nákup zelené odrůdy, variety s označením B76.56 (původem z Barbadosu). K drcení používá dva lisy, jejich kapacita zpracování je okolo 10-12 tun třtiny za hodinu. Bagassa – zbytky cukrové třtiny po vylisování jsou dopraveny přepravníkem k vysušení a následně do pece. Spalováním bagassy vzniká energie pro pohon lisů a část energie je převedena do elektrické sítě místního města.

Pec pro spalování bagassy

Vylisovaná šťáva je upravena a putuje potrubím ke kvasným tankům. Těch je v palírně celkem 7 a každý má kapacitu 45.000 l. Náš průvodce zmínil, že kvašení probíhá v rozmezí 48-52 hodin, ale našel jsem i zdroje zmiňující jen 24 hodin. Část předešlého kvasu si nechávají a používají jej k inokulaci kvašení další várky čerstvě vylisované šťávy, takto zachovávají stejnou kvalitu kvasu.

K destilaci používají destilační kolony typu Savalle. Zde se opět liší informace od našeho průvodce, který zmiňoval sílu výsledného destilátu z kolony v hodnotě 86% alc. (jiný zdroj uvádí 78% alc.). Co potěší a nadchne, rhum můžete ochutnat rovnou z destilační kolony. Osobně jsem nikdy před tím tak vyuzený a nakouřený rhum nepil. Samozřejmě, že naředěním vodou a zráním se jeho profil změní.

Zajímavý styl skladů

Roční produkce palírny se pohybuje okolo 250.000 litrů rhumu. Část je uložena do sudů a ponechána ke zrání. V Montebello mají unikátní systém skladů, který jsem před tím neviděl. Představte si nákladní lodě s kontejnery. A právě v těchto kontejnerech jsou v areálu sudy umístěny. Vytváří tak unikátní prostředí, kde “andělská daň” dosahuje průměrného ročního odparu 10%.

Kontejnery se zrajícím rhumem

V nabídce mají mimo stářené rhumy také bílé rhumy, které jsou uloženy v nerezovém tanku alespoň 1 měsíc. Zajímavostí je, že bílý a mladší stářený rhum prodávají mimo lahve také v krabicích o objemu 3 a 4,5 l, tak jako u nás například víno. Pro místní je tu dokonce rhumová pumpa, ze které si mohou načepovat rhum do vlastní nádoby.

Výlet do destilerie Montebello 

Palírna se nachází v jižní části malého města Petit-Bourge. Do města vás dovede rychlostní silnice N1, po sjezdu z kruhového objezdu se držte vždy vpravo. I když je palírna Montebello na hlavní cestě a neměli byste ji minout, doporučuji použít navigaci.

Putování za rumem Montebello vstup
Putování za rumem do destilerie Montebello

Vjezd na parkoviště pro návštěvníky je tak trochu ukrytý. Fotka výše je pohled ze směru odkud budete přijíždět. Na fotce si všimněte dvou žlutých cedulí v levé části. Šipky ukazují směr kudy se vydat na parkoviště. Naleznete zde i malý obchůdek, kde si můžete koupit suvenýr a spoustu rhumu. Zároveň je to výchozí bod pro prohlídku palírny. 

Železná krása na první pohled

Hned při příjezdu k palírně slyšíme pískání, rachocení a bouchání železných součástek. Tak poznáte, že palírna je v provozu. První kroky prohlídky vedou úzkou uličkou a ta nás dovedla k zadnímu vstupu do budovy destilerie. Pokud pominu beton a cihly, všude je jen železo, ocel, plech, potrubí, olej a rez. Vytváří to tak trochu divný, ale svým způsobem úžasný dojem. Jakoby kus historie ožíval všude kolem nás a to především díky těmto neživým materiálům. Zdá se mi to až neuvěřitelné. Tisíce součástek tvořící tak složitý celek funguje. Tento rozdílný dojem oceníte hlavně při srovnání s novými “nablýskanými” destileriemi.

Proč za rhumem na Guadeloupe?

Po rychlém průchodu kolem nádrží s vydestilovaným rhumem vycházím dveřmi a v mém překvapení se nacházím hned vedle destilační kolony. Pokračujeme dále, abychom se zastavili uprostřed toho všeho dění u hromady třtiny, která čeká na zpracování. Je zde krásně vidět rozdíl strojového sběru kombajnem (třtina nasekaná na malé části) a ručního sběru (cca 1,5 stébla třtiny ve svazcích).

Další zastávkou byl lis cukrové třtiny. Drcení třtiny provázel nepříjemný zvuk pískotu. Obdivuji místní dělníky, že takový hluk denně vydrží. Lisování se mi zdálo být extrémně pomalým procesem. Pohled na rychle vytékající třtinovou šťávu mne vyvedl z omylu. Po chvilce focení a natáčení se vydáváme ke kvasným tankům. Zde jsem si všiml krabice se sušenými kvasnicemi (Fermipan red). Pravděpodobně je používají na podporu při špatném nebo nedostatečném kvašení. V úvahu připadá také použití na rozkvašení úplně první várky po zastavení výroby.

Ochutnávka třtinové šťávy připravené ke kvašení


Průvodce nás vybídl ať štávu, která pomalu plní fermentační tanky, ochutnáme. Pro takové zážitky se prostě na Guadeloupe musíte vydat. Po cestě zpět se zastavujeme u destilační kolony. Průvodce se mi na chvíli ztratil z očí. Vzápětí si všimnu, že plní skleničku rhumem přímo z kolony. Ochutnávka čertsvého rhumu je zážitek, který vám nenabídnou v každé palírně.

Čeká nás poslední část tour. Nemohl jsem se odrthnout od kolosu, který parním pohonem uvádí do pohybu lis na drcení třtiny. Úžasná podívaná. Pak už jen procházíme kolem (opět) železných kontejnerů, ve kterých jsou překvapivě umístěny sudy s rhumem. V rychlosti shlédneme lahvovací linku, abychom se objevili na stejném místě, kde jsme prohlídku začínali.

Pro živější představu prohlídky shlédněte video níže.

Putování za rumem v interaktivní prohlídce

Další naše putování za rumem na Guadeloupe bude mít pokračování v rumovém museu a destilerii Reimonenq.