Co je to agitátor? K čemu slouží Dephlegmator? Jak funguje Charentais still nebo pot still s retorty? Co způsobují mrtvé kvasinky? O tom všem a mnohem více mluvila Maggie Campbell z palírny Privateer v rozhovoru pro “American Rum Report”.
Celé video rozhovoru můžete shlédnout na platformě Zavyy. Trvá celkově kolem hodiny. Ale vyhraďte si alespoň 2 hodiny. Více času vám pomůže porozumět celé problematice. Počítejte, že video budete mnohokrát přetáčet.
Chtěl jsem z videa vypsat základní a důležité informace. Shrnout je do jednoho článku. Ale tím jak Maggie krásně vysvětluje, myslím že byla by škoda některé údaje vypustit a nejít do hloubky, tak jako šla ona. Díky Maggie lze pochopit i složitější téma. Na jednu aktualitu je to mnoho informací. Jak na psaní tak i na pochopení. A tak se pokusím její vyprávění rozdělit do několika článků pro jednodušší pochopení.
A kdo je to vlastně Maggie Campbell?
Řekl bych, že vycházející hvězda, která by mohla v následujících letech následovat Richarda Seala. Při nejmenším svou odborností a svým skvělým způsobem vysvětlování. Její životopis jsem popsal v dřívějším článku.
Z vyprávění Maggie je cítit, že už se “pár” let v oboru výroby alkoholu pohybuje. Říká, že když ona navštíví nějakou destilerii, ihned při vchodu si ji analyzuje. Klade si různé otázky. Jak velké jsou fermentační tanky a jaký objem má destilační přístroj? Jsou všechny komponenty výroby odpovídající udávanému objemu prodávaného alkoholu? Jsou fermentační tanky dostatečně objemné, aby naplnily destilační přístroj? Odpovídá tvar destilačního přístroje charakteru rumu, který palírna prodává? Má destilační kotel agitátor?
Již podle takového rozboru pozná, jestli je destilerie věrohodná a sama produkuje rum, který prodává. Nebo zda část rumu nakupuje z jiné palírny a míchá ho se svým rumem.
Podobný pohled analýzy jsem uplatňoval sám na bary mých kolegů, ještě když jsem pracoval za barem na “plný úvazek.” Při návštěvě jsem si vždy sedl přímo na bar. Díky tomu jsem si mohl všímat všech detailů. I to jak mají uspořádaný bar – kde mají lahve, kde ovoce a led, zda mají za barem čisto, musí-li chodit daleko pro ingredience apod. I z takových maličkostí jsem si v hlavě vytvořil analýzu, kolik času by za večer dokázali ušetřit, jen přestěhováním určitých věcí na vhodnější místo. Anebo o kolik kroků by barman mohl za večer nachodit méně. Někdy to byly desítky minut a stovky kroků. A věřte mi, že během pátečního večeru se vám za barem hodí každá vteřina navíc. A vaše nohy v sobotu ráno ocení každý krok, který jste neudělali.
Co je to agitátor a k čemu je dobrý?
Agitátor v překladu znamená míchač. Jedná se v podstatě o tyč zakončenou lopatkami či jinou formou, která promíchává obsah destilačního kotle. Z kotle vyčnívá jen jeho motorová část. A právě díky motoru je z venčí poznat, zda destilační přístroj agitátor obsahuje či ne. Na obrázcích níže je označen žlutým rámečkem.
Agitátor je důležitý pro promíchávání vykvašené břečky při destilování. Zejména vzájemné mísení mrtvých kvasinek a dalších částí, které kvas obsahuje. Pomáhá také předcházet připalování látek na vnitřní stěnu destilačního kotle. Zachovává tak čistší kotel a usnadňuje jeho čištění.
Již podle (ne)použití agitátoru, lze částečně předurčit chuťový charakter rumu. Zda-li bude mít svěží, lehký charakter nebo spíše plnější, těžší. Na to, jak přesně funguje tento princip a působení mrtvých kvasinek, se podíváme v dalším článku.