Když jsem psal o základech kultivace cukrové třtiny v Karibiku, tak jsem přeskočil jedno důležité téma. A to její dlouhou historii, které věnuji tento článek.
Nejenom historie rumu je krásná, dlouhá a spletitá. Je však dobré připomenout si, že kdyby se nestalo několik historických událostí, možná bychom dnes rum ani nepopíjeli. U zrodu všeho dobrého (bohužel historicky i toho špatného) byla cukrová třtina.
Původ cukrové třtiny
Nejčastěji zmiňovaný původ cukrové třtiny, latinsky Saccharum officinarum, je Papua-Nová Guinea. Také se můžeme setkat se zdroji, které zmiňují jako původce Čínu či Indii. I když na svých degustacích zmiňuji všechny tři destinace, držím se “scénaře” s ostrovem Papua-Nová Guinea (na obrázku č. 1). V nějaké formě kultivace byla na ostrově zaznamenána už 8 000 let před naším letopočtem. Domorodí lidé ji žvýkali, aby ze stonků získáli sladkou šťávu, která jim poskytovala nutný zdroj energie. Taktéž ze stébel cukrové třtiny stavěli oplocení svých příbytků.
Po jihovýchodní Asii se třtina šířila v průběhu 5. – 10. století našeho letopočtu (na obrázku č.2). Odtud byla převezena do Indie, kde její obyvatelé vyvinuli první metodu lisování a extrakci třtinové šťávy.
Zajímavostí je, že už Alexandr Veliký (356 – 323 př.n.l.) se západnímu světu zmiňoval (č. 4) o plodině vytvářející sladký med, který však neprodukují včely. Údajně dokonce ochutnal vykvašený nápoj ze třtinové šťávy.
Následně Arabové (7. st. n. l.) vysadili cukrovou třtinu v deltě Nilu (č. 5) a rozšířili její pěstování po celém severu Afriky až k jihu Španělska (č. 6). Obhospodařováné území cukrové třtiny se rozrůstalo exponenciálně a to hlavně v okolí Středozemního moře. Španělé a Portugalci plodinu dopravili na Evropě blízké ostrovy v Atlatickém oceánu (č. 7).
Rok 1493 byl ve znamení druhé výpravy Kryštofa Kolumba do Karibiku, tehdejší Západní Indie. Při své druhé mořeplavbě převezl sazenice cukrové třtiny na ostrov Hispaniola (č. 8). Zde je také důležité si uvědomit, že další rychlý rozvoj pěstování cukrové třtiny vedl k novým praktikám v zemědělství, bohužel včetně rozvoje trojúhelníkového obchodu s otroky.
Třtina a s ní výroba cukru se dále rozšířila do Brazílie (č. 9) a dalších ostrovů v Karibiku, například Guadeloupe v roce 1644 (č. 10). Díky vhodným klimatickým podmínkám se z oblasti Karibiku stala cukrovarnická velmoc a to jen v rozmezí 2 století.
Už jste si zkusili vysadit cukrovou třtinu doma?