Historie ostrova Guadeloupe
Motýlí ostrov je přezdívka Guadeloupe díky jeho tvaru, připomínající motýlí křídla. Jak si můžete všimnout ze satelitního snímku výše. Ostrov byl nejprve znám pod jménem Karukera, což v překladu znamená ostrov plný krásné vody. Toto pojmenování dostal od původních obyvatel Arawaků. V průběhu 8. století bylo původní obyvatelstvo vyhlazeno jihoamerickými indiány tzv. Caribs. Název Karukera mohou někteří znát dle stejnojmenného rumu, který právě pochází z ostrova Guadeloupe.
Prvním Evropanem, který ostrov navštívil, byl Kryštof Kolumbus a to během své druhé výpravy při hledání západní cesty do Indie v listopadu roku 1493. Ostrov pojmenoval Santa María de Guadalupe de Exremadura po Panně Marii Guadalupské. Kolumbusovi je také připisován nález a pojmenování ananasu a to právě na ostrově Guadeloupe, i když ananas rostl již dávno v Jižní Americe. Pojmenoval jej „piňa de Indias“, což mělo znamenat něco jako borové šišky z Indie.
Během 17. století bojovali Caribové se španělskými osadníky. Třikrát španělské útoky odvrátili. V roce 1626 byli Španělé vyhnáni z ostrova zakladatelem první francouzské kolonie na Martiniku a tím byl Pierre Bélain, sieur d´Esnambuc. V roce 1644 byl uskutečněn první obchod s otroky na ostrově. Byli dovezeni za účelem práce na plantážích s cukrovou třtinou, kávou. V roce 1674 byl ostrov prohlášen za majetek francouzského království.
Během následujícího století se ostrova několikrát zmocnili Britové. Ostrov si přáli mít pod nadvládou z toho důvodu, že produkce cukru na ostrově byla větší než produkce cukru na všech ostrovech britského království. Ostrov posléze vrátili Francii, usoudili, že Kanada je pro ně strategicky důležitějším územím. Během let 1865-66 zemřelo na Guadeloupu 12.000 obyvatel ze 150.000 na choleru.
V roce 1925 bylo uděleno francouzské občanství a právo volit všem obyvatelům původního obyvatelstva. V roce 1946 se Guadeloupe stal zámořským územím Francie, následně v roce 1974 získalo administrativní centrum. Jejich zástupci získali možnost účastnit se francouzského národního shromáždění v Paříži.
Základní údaje o ostrově
Guadeloupe je ostrov, který je zámořským územím patřící k Francii. Nachází se v Karibiku a to konkrétně v souostroví Malé Antily. Francouzský jazyk je zde oficiálním, jako platidlo se zde používá Euro. Guadeloupe se skládá ze dvou hlavních ostrovů a to na západě z Basse-Terre a na východě z Grande-Terre, jsou od sebe odděleny úzkým kanálem nazývaným Salt River (Slaná řeka). Území Guadeloupu zahrnuje další menší ostrovy a to Marie-Galante, La Désirade a Saintes Islands. Plocha ostrovu je 1.628 km2, což je zhruba čtyřnásobek rozlohy Prahy. Počet obyvatel je naopak srovnatelný s Brnem, v roce 2014 evidovaly místní úřady 403.750 obyvatel.
Nejvyšší hora Malých Antil se nachází právě na Guadeloupe. Le Grande Soufriére měří 1467 m.n.m., tato sopka vybuchla v letech 1797, 1837 a 1976-77, nyní je však zdrojem horkých a minerálních pramenů. Místní tropické klima dosahuje průměrných teplot mezi 25°C a 28°C, jako extrémy jsou zde považovány teploty 20°C a 34°C. Populace je zde tvořena hlavně z obyvatelstva Creole, tedy lidí kteří se narodili přímo na ostrově jako potomci otroků a původního obyvatelstva. Většina z nich je smíšena z lidí pocházející z Afriky a Evropy. Nejčastějším zemědělským produktem jsou zde banány, cukrová třtina. Dále se zde pěstuje káva, vanilka, kakao, kokosy. Lilek a květiny jsou pěstovány především pro export.
Některé značky rumů z Guadeloupe
Domaine De Sevérin, Damoiseau, Longueteau, Karukera, Montebello, Reimoneq, Bologne, Belleveau, Bielle, Pére Labat