Už se to blíží, novinka Foursquare Détente bude u nás již brzy dostupná. A tak si pojďme připomenout Foursquare Port Cask, který byl vydán před 6 lety. Rum, který mnoho z nás bude srovnávat s výše zmíněnou novinkou. Dva obdobné, ale zároveň jiné rumy. Foursquare Port Cask je aktuálně k mání na aukcích až za 12 000 Kč. Originální recenzi z roku 2015 si můžete přečíst zde.
Bude to však férový souboj?
Foursquare Port Cask Finish je charakterem rumu pravděpodobně blíže k Foursquare Single Vintage 1998 než k dnešním ročníkovým rumům. I přesto, že byl prvním zástupcem série EC, který je blendem kotlíkové a kolonové destilace. Port Cask Finish má v podstatě jen jednu složku rumu, která zrála ve dvou typech sudů. Kdežto Détente má dvě složky. První strávila celých 10 let v ex-bourbonovém sudu. Ta by mohla být svým profilem o něco blíže k aktuálním ročníkovým rumům. A druhá složka zrála nejprve 4 roky v ex-bourbonových sudech a pak dalších 6 let v sudech po portském víně, celkově také 10 let. Dalo by se tedy uvažovat, že druhá složka Détente je něco jako původní Port Cask Finish (3 roky ex-bourbon a pak 6 let ex-port).
Přemýšlím, zda Détente bude chutnat jako byste vzali původní Port Cask a smíchali jej s mladším ročníkovým rumem z Foursquare (určitě to nebude tak jednoduché). Což by potvrzovala filozofie, kterou Richard Seale vede – v rumu by měly být cítit hlavně rumové tóny, které nejsou překryty použitím druhotného zrání, zde po portském víně. (možné porovnání třeba s Dos Maderas?) A co síla alkoholu, původní Port Cask byl lahvován v síle “pouze” 40 % proti Détente s 51 % alkoholu. To je jako kdyby se proti sobě postavili boxeři s rozdílnými váhami o 4-5 kategorií.
A tak si myslím, že i když se srovnání přímo nabízí, bude od začátku nevyrovnaný “souboj”. Port Cask i Détente jsou rumy, které se hodili na pití pro tu danou dobu, kdy byly uvedeny na trh. Dnes, kdy má fanouškovská základna Foursquare tisíce lidí, už se není potřeba podbízet lehkým, jemným rumem. Dnes je to už o uspokojení aktuálních fanoušků, kteří mají velká očekávání. A případně přivedení dalších rumových nadšenců na dráhu autentických rumů.
Foursquare Port Cask – recenze
Destilerie Foursquare ze Saint Philipu na Barbadosu nepotřebuje žádný úvod. Palírna, kterou původně vybudoval Reginald Leon Seale – pra pradědeček aktuálního master blendera a distillera v jedné osobě Richarda Seala. Pod jeho nynějším vedením se Foursquare stala synonymem pro kvalitní karibský rum.
Jakýkoliv nový rum od Foursquare je vždy vítán. V roce 2012 byl v UK uveden na trh rum Sixty Six, novinka v portfoliu rumů Foursquare. To ještě zahrnuje 10 letý R L Seale’s a sérii rumů Doorly’s. Fanoušci z USA možná navíc znají rumy The Real McCoy, které jsou taktéž vyráběny na Barbadosu v Saint Philip. V srpnu roku 2015 jsme zde v UK byli pěkně rumově rozmazlováni. Richard nejenže uvedl na trh dlouho oznámený 12 letý Doorly’s. Také se rozhodl, že 9 let (netradiční stáří pro rum) bylo dostatek času pro uzrání další novinky.
Foursquare Port Cask Finish je limitovanou edicí, která má v Evropě zhruba 12 000 lahví (pozn. některé zdroje zmiňují 30 000 ks celosvětově, půl na půl Evropa a USA). Rum má lehce baculatou lahev, kterou známe z Doorly’s. Je pěkně vyvážená a mírně baculatý krk ji odlišuje od podobných lahví. Přesto jsem trochu zklamán, stejně jako u Doorly’s uzávěr lahve není korkový. Místo něj je tu jen kovový šroubovací uzávěr. (Co vím, tak lahev 750 ml pro USA měla korkový uzávěr)
Za cenu těsně nad £30 je to opravdu malý detail. Rum má limitovaný počet lahví. Etiketa mi připomíná styl, který používají master distileři pro označování testovacích vzorků právě vytažených ze sudu pro budoucí blending. Obdobně jako to dělají producenti whisky. Je to nevýrazná etiketa a není ničím extra zajímavá. Na druhou stranu sděluje všechny důležité informace o rumu, které byste si přáli vědět. Tak jako tomu není u mnoho rumů.
Foursquare Port Cask Finish – přední etiketa s informacemi
Foursquare Port Cask Finish je blendem kotlíkového a kolonového rumu. Destilace i blending proběhl přímo v destilerii. Když bychom to vzali do úplného důsledku, etiketa rumu je trošku zavádějící. Většina výrobců by řekla, že je to takzvaný “double aged” rum. Nejprve zrál 3 roky v sudech po bourbonu. A poté z nich byl přečerpán do použitých sudů po portském víně, kde strávil ještě dalších 6 let. I když název napovídá, že se jedná o finish v sudech po portském víně, strávil v nich většinu času z 9 let. Takže to není jako u jiných rumů či whisky, které v sudech po víně strávili jen pár týdnů případně měsíců.
Tady v UK lahev 700 ml stojí okolo £30. Rum je nalahvován o síle 40 % alkoholu. Cena je odpovídající stejně jako u ostatních rumů Richarda. Myslím, že by jej klidně mohl prodávat za £50 a nikdo by nemrknul ani okem. Poprvé jsem tento rum vyzkoušel na speciální ochutnávce skrze Twitte, teď už mám objednány další dvě lahve. Je to objednávka, nad kterou nemá cenu přemýšlet.
Vůně Port Casku je typická jako u ostatních rumů Foursquare. Jemný náznak dřevitosti a troška vanilky. Stejně jako Doorly’s XO k tomu přidává květinové tóny a bohaté aroma tropického ovoce. Někdo považuje barbadoské rumy za lehké, co se týče chuťového profilu rumu. Port cask je poměrně lehký a jemný. Osobně mám barbadoský styl rumu rád a užívám si jej. Různorodost je to, co mám na rumu rád. A taktéž mám rád autentické rumy.
Foursquare Port Cask má v lahvi sytě načervenalý odstín. Ve skleničce je to spíše jen jemně načervenalý odstín. Je to jeden z těch rumů, u kterých záleží z jakého úhlu pohledu ho pozorujete. Pro ty co mají rádi kategorie, lze ho zařadit mezi zlaté rumy.
“V lahvi má sytě načervenalý odstín, zatímco ve skleničce jen jemně načervenalý.”
Úvodní doušek otevírá poměrně velké množství dřevitosti. Chuť je čistá a jemná. Z hlediska destilátů ihned poznáte, že pijete něco vyjímečného. Chuťový průběh mi trošku připomíná 5 hvězdičkový Barbancourt. Jeho degustování je velmi příjemné, nepociťuji téměř žádné pálení alkoholu. Na to, že zrání tohoto rumu je označeno jen jednocifernou číslovkou, je opravdu velmi jemný. Musím zatleskat výběru sudů a umění blendingu. Za jehož pomoci bylo dosaženo velmi dobrého rumu ve střední věkové kategorii. I když v něm není téměř cítit pálení alkoholu, tak si pořád zachovává svou rumovost. Stále je totiž cítít, že pijete rum.
Druhá sklenička rumu se zdá být oproti první nasládlejší, ačkoliv piji nedoslazený rum. Komplexnost rumu se vyvíjí s časem, který s ním strávíte. A věřte mi, že trávit čas s tímto rumem není žádný problém. Dochuť po portském víně je poměrně lehce zřetelná. Projevuje se jemným dotekem taninů červeného vína, což nejspíše vysvětluje i vysychání rumu v ústech. Port Cask Finish není tak suchý jako je Mount Gay XO a už vůbec ne, tak jako dřevitý 10 letý R.L. Seales.
Ovoce a dřevitost tvoří celkový profil tohoto rumu. Je v něm trošku cítit vanilka, ale sudy po portském převáží se svými ovocnými tóny vína. Rum je pocitově nasládlý, avšak nepostrádá ani zábavnou část. Není v něm přidaný cukr, glycerin nebo jiná dochucovadla, ani v něm nebylo macerováno ovoce. Dochuť po portském víně byla vytvořena ze sudů. Ne však tím stylem, že by v sudech zůstalo x litrů portského vína, které by se s rumem smíchalo. Nic z tohoto nebylo na tomto rumu dopuštěno, tak jak někteří prémiový výrobci (a nezávislý bottleři) rumu běžně dělají. Pro vysvětlení, když tedy mluvím o nasládlém rumu, myslím tím porovnání s jinými rumy, které nejsou nijak dochucovány či upravovány. Rozhodně tím nemyslím, abyste Port Cask Finish porovnávali s Diplomaticem RE nebo El Doradem 12. To jsou velmi odlišná “zvířata”.
Nasládlé tóny zastupuje broskev, vanilka a dokonce červené jablko. Rum má také nádech červeného/portského vína, který vytváří aroma sušeného ovoce. To vše zkombinováno dohromady a máme tu dalšího šampióna z Foursquare.
“Rum zrál 3 roky v ex-bourbonový sudech, které následovalo další 6 leté zrání v sudech po portském víně.”
Oproti 5 letému Doorly’s je Port Cask komplexnější a tak bych jej asi nedoporučoval do cocktailů. A například oproti Doorly’s XO je uhlazenější a jemnější. To je pravděpodobně proto, že v malých sudech po portském víně strávil dalších 6 let, oproti Doorly’s XO jen se svými 2 roky ve velkých sudech po Oloroso sherry.
Asi to nikoho nepřekvapí, tohle je výborný rum. Když začnete přemýšlet o porovnávání rumů Foursquare mezi sebou, je to o srovnávání těch nejmenších rozdílů. Bezpochyby jsou to všechny 4 až 5 hvězdičkové rumy. Já osobně mám rád nasládlejší (ne doslazené) rumy, takže za mne má Port Cask 5 hvězdiček. I protože mi chutná stejně jako můj Foursquare favorit – rum Sixty Six. Pokud máte raději spíše sušší rumy, něco ve stylu 10 letého R. L. Seale’s, odeberte z hodnocení půl hvězdičky. Na druhou stranu, cokoliv si od nich koupíte, je excelentní!
Za krátko budu hodnotit Doorly’s 12, The Real McCoy 12 a přehodnocovat rum Sixty Six (také je 12 letý). Takže nebuďte případně překvapení, když se některá moje hodnocení změní třeba o půl hvězdičky. Vše samozřejmě poznamenám a popíši.
Hodnocení: 5 z 5