Je to pár let zpět (2014), kdy u nás o destilerii Foursquare věděl zřídka kdo. A ještě méně z nás tušilo, jakým fenoménem se stane. Směr, který Richard Seale svými rumy nastavil, způsobuje pokaždé malou revoluci. Každý nový rum z jeho dílny přivede skupinu lidí na dráhu autentických rumů. Očekávání na nový rum ještě naštěstí nedosahuje fanatismu “applovských” fanoušků čekání ve frontách na nový iPhone.
A možná právě rok 2014 by se dal považovat za novodobou historii rumů Foursquare nejen v ČR. Ten rok byl na trh uveden Port Cask Finish. Rum, který bude pravděpodobně mnoho z nás srovnávat s novinkou Foursquare Détente.
Čekání na uvedení lahve do Evropy, potažmo do ČR oficiálním distributorem UPB (údajně do Vánoc) si pojďme zkrátit recenzí od Fat Rum Pirate.
Foursquare Détente – recenze rumu
Celým názvem Foursquare Rum Distillery Détente. Jak pravděpodobně většina z vás už ví, tak název Détente pochází z francoužštiny. A používá se k označení procesu uvolněňování napjatých vztahů prostřednictvím verbální komunikace. No alespoň to tvrdí wikipedie. Dost často se tento termín používá, když se mluví o studené válce mezi západem a SSSR. Když tak přemýšlím o současných vztazích mezi některými producenty rumu, zdá se mi volba tohoto názvu podivuhodná. Nejsem si jistý, jestli to má být známka uvolnění nepřátelské atmosféry mezi některými z nich. Spíš bych ale řekl, že ne!
O blendu Foursquare Détente je dostupné velké množství informací stejně jako o statních lahví Foursquare. Nejprve vám nabídnu svůj vlastní pohled na tento konkrétní rum. Myslím si, že následuje určitou cestu. Tuším, že pár z vás ji už také odhalilo.
Jak už bychom všichni mohli vědět, Foursquare je velký odpůrce doslazování rumu a předně proti doslazování barbadoského rumu. Lidé mají aktuálně představu, že doslazené rumy mohou fungovat jako vstupní brána k prémiovým rumům. Znám hodně lidí z rumového světa, kteří se do něj dostali skrze Diplomatico RE, Plantation, Pampero atd. Pro některé z nás to byl kořeněný rum, který nás na tuto cestu přivedl. Stále si živě pamatuji pití “Scary Jerry” pár let zpět.
Poté co byla uvedena na trh Exceptional Cask série (ECS) od Foursquare, debata o doslazování rumu se ještě více rozhořela. Dost lidí začalo přecházet k pití autentického karibského rumu bez přidaných aditiv. Možná taky proto, že už je přestalo bavit nechat se vodit za nos “prémiovými” značkami. Nicméně cesta od rumů ve stylu cukrových bonbonů, k rumům se sudovou sílu jako je Caroni nebo Hampden, je poměrně dlouhá.
Port Cask Finish 2014 40 % alc. | | Zinfandel Cask Blend 2015 43 % alc.
Premise 2018 46 % alc. | | Sagacity 2019 48 % alc.
Détente 2020 51 % alc.
Když si projdeme celou řadu ECS, zjistím že dost rumů bylo nalahvováno právě v sudové síle. Ale ne všechny. Určitě si také všimnete, že druhý v pořádí Port Cask Finish byl nalahvován v síle 40% alkoholu v červnu roku 2014. Následoval blend s označením Zinfandel Cask o síle alkoholu 43 %. Na další rum jsme si pak v této minisérii museli chvíli počkat. Věřím, že dalším na řadě bylo Foursquare Premise v lednu roku 2018, která byla uvedena na trh v síle 46%. Rychlý přesun do roku 2019 a konkrétně srpna, zde máme FS Sagacity s alkoholovou sílou 48%.
Síla alkoholu jednotlivých blendů vypovídá o tom, že byly lahvovány tak aby byly přijatelně pitelné i pro běžného konzumenta. Každá z výše uvedených lahví byla blendem rumů, které zráli v ex-bourbonových sudech a v sudech po nějakém typu vína. Když si projdete ECS sérii a porovnáte ji s plněními od Veliera, zjistíte, že některé rumy mají společná vodítka. Nebudu vám už víc prozrazovat, ať vám nekazím zábavu. Však se podívejte sami.
Foto: Facebook Foursquare Rum USA
Jak rok 2020 postupuje, tak přichází další novinka z destilerie Foursquare se jménem Détente. Novinka která má 51 % alkoholu a částečně zrála v sudech po portském víně. Lze tohle považovat za Port Cask Finish (původní z roku 2014) pro rok 2020? Bůh ví, že rok 2020 ho nutně potřebuje!
Zkráceně se snažím říct, že Foursquare uvedla na trh řadu několika rumů s chuťovým pocitem sladkosti (ne však díky doslazení cukrem). Takové které jsou chuťově přijatelné i pro nováčka a zároveň jsou dostatečně komplexní. Tím jak se trh v čase vyvíjel, postupně se i zvyšovala lahvovací síla alkoholu jednotlivých blendů. Troufám si říct, že mezi příznivci rumů Foursquare jsou i tací, kteří nikdy ani nepomysleli na to, že budou někdy oceňovat rum o síle 50 % a více. Buďme však upřímní, čím méně vody, tím více chutí. Takže tohle byla moje teorie, které se držím.
Můžeme se nyní vrátit zase k Détente? Raději ano, protože máme před sebou ještě spoustu informací, než se dostaneme k nejzábavnější části.
Stejně jako všechny ostatní rumy ECS i Foursquare Détente má stejnou baculatou lahev s pečetí ve tvaru medaile okolo hrdla. Lahev uzavírá syntetický korek, který zastaví naříkání lidí nad lámáním se přírodního korku. Foursquare Détente je označován pořadovým číslem XIV. Obsahuje blend rumů vyrobených na řemeslném destilačním kotlíku se dvěma retorty a rumů vyrobených v tradiční Coffeyho dvojité destilační koloně.
Ex-bourbon 10 let + Ex-bournon 4 roky -> Ex-port 6 let
Ve skutečnosti se jedná o blend dvou single blended rumů. První z nich zrál po celou dobu 10 let v ex-bourbonových sudech. Druhý byl nejprve uložen na 4 roky taktéž do ex-bourbonových sudů a poté přesunut do sudů po portském víně, kde strávil dalších 6 let. Tudíž všechny složky Foursquare Détente zrály nejméně po dobu 10 let.
Myslím, že je konečně čas na tu zábavnější část, nemyslíte?
Ve skleničce se rum prezentuje tmavou až zlatavě hnědou barvou s načervenalým/oranžovým odstínem. Rum je mírně zakalený, což by značilo, že nebyl filtrován za studena. Ale možná je to způsobeno jen mojí opotřebovanou skleničkou?
Vůně Foursquare Détente je jemná a ovocná. Cítím jahody, rozinky a aroma pečeného jablka. Krásný dotek vůně připomínající kokosových řezů. Dále také černý rybíz, jemně bílý pepř, vanilku a bourbonové tóny.
Na to že Détente obsahuje 51 % alkoholu, tak ve vůni je jen málo zřetelný. I když ve skutečnosti to co s tím hraničí, bych mohl nazvat jako “alkoholové výpary”. Vůně je opravdu krásně vyvážená a ovocné aroma je fantastické. V chuti je rum tělnatější, než by vůně napovídala. Což je dobré znamení. Rum na první dotek vytváří pěkný nasládlý dojem, ale také má poměrně dřevitý projev s trochou hřejivosti. Opět, vyváženost chuti je výjimečná.
Přední etiketa Foursquare Détente (Foto: Facebook Foursquare Rum USA)
Musím přiznat, že aktuálně mi velmi vyhovuje alkoholová síla mezi 46-52 %. Samozřejmě piji rumy i v sudové síle, ale tahle “voltáž” mne velmi uspokojuje. Vím, že ne všichni lidé mají tak velký zájem o tuto minisérii v ECS rumů, které jsem výše popsal. Já osobně jsem jejich velký fanoušek.
Střední paleta chutí uvolní mnoho rozinek, černého rybízu, dušených jablek a černé čokolády s příchutí chilli. Ten díl blendu, který je částečně dostařovan v sudech po portském, dává rumu opravdový říz. Na jedné straně ucítíte sladké tóny po portském víně. A na druhé straně objevujete i kořeněné tóny bourbonu s vanilkou – něco co můžete najít ve Foursquare 2004. Jako kdybyste zkombinovali ročník 2004 a starý Port Cask Finish dohromady. Je to něco úžasného.
V dochuti je opravdu cítit portské víno, chuť bych určil jako ovocný tón z vyschlého dřeva. Ústa a jazyk mi vysychají a dřevité tóny přecházejí v ony ovocné chutě portského vína. Dochuť je poměrně dlouhá a její intenzita se postupně zvětšuje. Cítím hodně peckovitého ovoce, černý a červený rybíz a pěknou směs dřevitosti. Připomíná mi to dochuť vánočního koláče.
Foursquare Détente se mi líbí počínaje od jeho vůně, která se zdá být spíše jemná a možná ne tak komplexní, jak byste očekávali. Nicméně jeho opravdová komplexnost se ukazuje s každým dalším douškem. Aftertaste je tak dlouhá, že vás donutí se zastavit a užít si ji. Možná je to dobře, že se chvíli zastavíte, protože tenhle rum je velmi lehce pitelný.
PS – Poděkování facebookové skupině Foursquare Rum USA za možnost použití jejich fotek, než budu mít vlastní lahev.
Toto je možná Port Cask Finish pro rok 2020. Přesně to, co jsme potřebovali!
Hodnocení: 5 z 5