Cukrová třtina v Karibiku: základy kultivace

Cukrová třtina

Cukrová třtina je základní ingrediencí pro výrobu rumu. Při jejím zpracováním je velmi důležitá kvalita vstupní suroviny. Cukrová třtina nemá klasy nebo plody. Sklízí se pro sladkou šťávu, která je ukryta ve stoncích rostliny. Patří do čeledi lipnicovitých rostlin, obecně jsou označované jako trávy. Její pěstování vyžaduje velké množství sluneční energie, teplé klima a mírnou až střední vlhkost vzduchu.

Cukrová třtina: roční cyklus růstu plodiny
Roční cyklus růstu třtiny. Časově platný pro severní polokouli. Pro jižní polokouli je cyklus posunut o půl roku.

Cukrová třtina – stavba stonku

Stonek třtiny je tvořen sledem uzlů (nodů). Listy mohou dosahovat délky 1 až 2 metry a jsou 3 až 8 centimetrů široké. Hlavní kořeny rostliny jsou dlouhé 60 cm a v závislosti na půdě mohou dosáhnout až 4 metry. Cukr se koncentruje ve stoncích.

Cukrová třtina: stavba stonku
Cukrová třtina: stavba stonku

1 tuna cukrové třtiny = zhruba 150 kg sacharózy

Příprava půdy

Ještě před sadbou nových sazenic či řízků třtiny je třeba připravit půdu. Pole musí být udržováno, tak aby se na něm nešířil plevel a živočišní škůdci. Půda se pak obdělává a utužuje tak, aby se zlepšila její fyzická struktura.

Výsadba

Jednou za 5-6 let je pole zoráno a třtina nově vysázena. Sadba může být ve formě nařízkovaných stonků třtiny. Řízky jsou zhruba 20-30 cm dlouhé, pokládají se do předem vytvořených řádků vodorovně, přikryjí se půdou a ze spících pupenů se rozvíjí stonek nové rostliny.

Další možností sadby jsou předpěstované sazenice. Ty většinou vytvoří certifikované množitelské školky. Opět jsou vkládány do vyhloubených řádků na poli, tentokrát však vertikálně.

Fáze růstu

Po každoroční sklizni zůstanou na poli jen malé “pařezy” původní rostliny, ze kterých vyrostou nové stonky. Během 2 až 4 týdnů jsou viditelné stonky nových rostlin.

Ohořelé pozůstatky třtiny po sklizni a z nich nově rostoucí stonky.
Ohořelé pozůstatky třtiny po sklizni a z nich nově rostoucí stonky.

Cukrovou třtinu si můžete vysadit v domácích podmínkách do květináče. Pokud máte to štěstí, že jste si přivezli čerstvou třtinu, nezahálejte se sadbou. Rostlinu je možné si vysadit také pomocí semínek. Z vlastní zkušenosti je tam malá úspěšnost (1:50 i více), tak se obrňte trpělivostí a zkoušejte.