Cachaca Magnífica

Cachaca Magnífica Bica do alambique

Cachaca, už jste ji vyzkoušeli někdy samotnou? Nebo ji spíše preferujete v koktejlu Caipirinha? Máte-li rádi zemědělské rumy nebo Clairiny z Haiti, mohla by vás cachaca Magnífica zaujmout. A pokud máte rádi naše ovocné pálenky, vězte, že tohle je zase brazilská pálenka. Tak jako je v našich pálenkách cítit aroma ovoce, ze kterého jsou vyráběny. Tak i cachaca v sobě ukrývá aroma vstupní suroviny – cukrové třtiny. Aroma, které v tradičních melasových rumech nenaleznete. Proto spíše srovnávejte cachacu s ovocnou pálenkou, než s Diplomaticem, Zacapou nebo Don Papa apod.

Jak vznikl brazilský národní nápoj?

Existuje mnoho příběhů o vzniku cachaci. Jedna z verzí odkazuje na brazilský region Pernambuco (dříve 5. největší producent cukrové třtiny v Brazílii, dnes 8. největší). Příběh vypráví o otrokovi, který ponechal třtinovou šťávu v dřevěné kádi a ta přirozeně vykvasila. Na povrchu šťávy se vytvořila pěna “cagaça” a díky kolísání teploty se tekutina vypařovala. Na střeše statku, kde byla káď umístěna, se tvořily zkondenzované malé kapky tzv. “pingos”.

Další příběh vypráví historik Luís da Câmara Cascudo ve své knize o Cachace. První destilace cachaci měla údajně proběhnout v roce 1532 v São Vicente, kde byly první plantáže cukrové třtiny v Brazílii. Údajně první výrobci měli být Portugalci, kteří se naučili destilovat od Arabů.

Jaký je rozdíl mezi rumem a cachacou?

Hlavním rozdílem mezi rumem a cachacou je ten, že cachaca je geograficky chráněna – může být vyráběna pouze v Brazílii. Druhým nejzásadnějším rozdílem je vstupní surovina. Na výrobu cachaci je použita čerstvá třtinová šťáva, kdežto u většiny rumů je to melasa. Rumový slovník vám případně pomůže osvětlit tento pojem. Některé rumy jsou taktéž vyráběny z čerstvé třtinové štávy nebo ji alespoň přidávají do směsi ke kvašení. Avšak jen část těchto rumů se vyznačuje aroma profilem obdobným cachace. Mám na mysli rumy z ostrova Martinik, Guadeloupe, Haiti nebo Madeira. Ale je možné najít i jednotlivé výrobce rozseté po celém světa třeba jako Chalong Bay v Thajsku.

Výrobci brazilské cachaci musí dodržovat jasně specifikovaných pravidel. Krátký výběr pravidel výroby: obsah alkoholu musí být v rozmezí 38-48%. Maximální doslazení finálního produktu 6g cukru na 1 litr. Zrání může probíhát v sudech o libovolné velikosti. Avšak chce-li být cachaca označena jako “premium” nebo “extra premium” musí zrát v sudu o maximálním objemu 700 litrů. Ke zrání se používá mnoho typů dřeva, spousta z nich jsou brazilské domorodé jako například Amburana , Jequitibá, Bálsamo, Araruva, Bertholletia.

Cachaca Magnífica
Cachaca Magnífica (Zdroj: Fenix Drinks, oficiální distributor v ČR)

Tradiční Cachaca Magnífica

Nejen na českém trhu prozatím převažovala nabídka industriálně vyráběné cachaci. Cachaca Magnífica je naopak tradiční, rodinnou značkou. Srdce destilerie se nachází v horách Rio de Janeira od roku 1985. Zakladatel João Luiz de Faria se pro název inspiroval svou ženou podle pozice, kterou zstávala. Pojmenoval ji jako Magnífica, což je v portugalštině označení pozice rektora vysoké školy.

Magnífica Bica Do Alambique

Vůně je na počátku ovocná, ale zároveň výrazně štiplavá po alkoholu. Doporučuji ponechat cachacu chvíli otevřenou ve skleničce, aby se mohla nadechnout a vyprchal z ní přebytečný alkoholový tón. Vůně je aromatičtější, než u klasických industriálních cachac. Klasické travnaté tóny cukrové třtiny doplňuje mírná mineralita a někde v pozadí vyuzenost. Lehce také cítím náznak mléčného kvašení jako u senážního balíku – sladkokyselá vůně. Cítím opravdu výraznější aroma, které vzniklo díky dvou faktorům. Spontánní fermentaci a použítí destilačního kotlíku.

První dotek je ovocný, svěží na rtech není poznat 48 % alkoholu. První část i střed chuťové palety má pro mne poměrně pěkný zážitek. Alkohol se pěkně vyvíjí a pozdvihuje výrazné aroma cukrové třtiny a spontánního kvašení. Tato cachaca nezrála v sudu. Výrobce neměl možnost dohnat špatné kvašení nebo destilaci charakterem ze sudu. Vůně je pro mne zajímavější než chuť. V dochuti po chvíli převládá dojem alkoholu a ostatní chutě rychle ustoupí. Což lze u nezrajícího produktu ze sudu očekávat.

Cachaca Magnífica Extra Premium Dupla Maturacao
Cachaca Magnífica Extra Premium Dupla Maturacao
Magnífica Extra Premium Dupla Maturacao

Tuto cachacu Extra Premium Dupla Maturacao ochutnáme na veřejné degustaci již za měsíc. Přijďte také ochutnat!

Dupla Maturacao znamená v překladu dvojíté zrání. Cachaca nejprve zrála jeden rok v dřevěných kádích vyrobených z tropického dřeva IPE, které je velmi tvrdé. U nás spíše známé pro výrobu nejkvalitnějších dřevěných podlah či teras. Druhé zrání probíhá v sudu vyrobeném z amerického bílého dubu a to po dobu alespoň 3 let.

Vůně je obohacena o charakter sudu. Navíc jsou cítit lehké bylinné tóny a koření. Sud z amerického bílého dubu dodává cachace jemný vanilkový tón. Chuť taktéž nabývá nových rozměrů. Svěží ovocné tóny jsou částečně zachovány. Dřevo přidá jemnou chuť koření, lehce hořkých bylin a ve spojení s alkoholem dojem štiplavého zázvoru. Oproti nestářené cachace má výraznější charakter. I dochuť je mnohem zajímavější a to díky dřevitým dozvukům.

Určitě doporučuji ochutnat obě verze v čisté formě, tak i v koktejlu Caipirinha. Máme zde opět zajímavý produkt, který pomůže člověku rozšířit jeho rumové obzory a hlavně srovnat s podobnými produkty i z jiných zemí. Oficiálním distributorem v ČR je Fenix Drinks. Koupit ji můžete například na eshopu Alkohol.cz.