Eminente rum je poslední novinkou mezi kubánskými rumy. Tedy přesněji novinkou od roku 2020. Dnes se podívám na mladší verzi a to s označením Ámbar Claro. Dle etikety se jedná o 3 letý rum. O starší verzi (Eminente Reserva) jsem psal již dříve. Mimo poznatků o rumu připojím navíc informace čím je historie kubánského rumu tak významná? A proč jsou kubánské rumy mnohdy širší veřejností brány jako základ kvality rumu? Pokud vás zajímají další informace o historii Kuby a rumu, čtěte článek Kuba a kubánský rum.
Ještě bych na začátek rád zmínil, že lahev pro dnešní recenzi mi věnoval internetový eshop BEST DRINK, na kterém Eminente rum samozřejmě taktéž koupíte.
UNESCO a kubánský rum
V roce 2022 bylo umění výroby kubánského rumu zapsáno na list nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Jen pro srovnání v ČR máme na seznamu také nehmotné dědictví a to například Slovácký verbuňk nebo Jízda králů a několik dalších.
Kubánský rum je zapsán na seznamu v podobě umění výroby kubánského lehkého rumu (Cuban light rum). Know how výroby datují od roku 1862 a to ve městě Santiago de Cuba. Od té doby jsou znalosti výroby předávany z mistra na mistra (Maestro Ronero). Hlavní složkou umění výroby kubánského lehkého rumu je nakládání se zásobami rumu, jeho blendování a senzorického testování. Ve výrobě musí taktéž zohlednit etický kodex zaměřený na respekt ke kultuře kubánského rumu, historii výroby a osvědčeným postupům. Kubánští mistři výroby rumu jsou sdruženou komunitou v podobě historického cechu.
DOP – chráněné označení kubánského rumu
Degustace rumů obsahuje vždy spoustu zajímavých dotazů od hostů. Jedním z nejčastějších dotazů je zaměřený na rumovou legislativu. Často se můžeme dočíst, že rum nemá legislativu. Ač nemá ucelenou globální, má naopak spoustu lokálních zákonů. Ať už je tomu třeba na Martiniku AOC nebo právě na Kubě DOP.
Jak již napovídá název Chráněné označení původu kubánského rumu (DOP) má za úkol chránit značku kubánský rum ve světě, tak aby jiné země nemohli produkty označovat jako kubánský rum. Cuba Ron S.A. je státní společnost, která vznikla v roce 1993 a od roku 2000 spadá pod kubánské ministerstvo potravinářského průmyslu. Cuba Ron S.A. má za úkol hlídat dodržování pravidel výroby rumu a určuje, které rumy mohou nést označení kubánský rum.
Výběr pravidel z DOP Kuba
Pojďme se podívat na některé zajímavé části této legislativy.
Základem kubánského rumu musí být melasa vyrobená z kubánské cukrové třtiny. Další zajímavostí je, že do doby celkového zrání se nepočítá období, ve kterém klesla teplota pod 15 °C. Jaký krásný kontrast s rumy, které zrají ve výšce 2300 m n.m. a výše, kde se teplota zajisté pohybuje častěji pod touto mezí. Pro některé výrobceštěstí, že se toto pravidlo týká jen kubánských rumů.
Zrání musí proběhnout alespoň ve dvou fázích. První fáze trvá dva roky a musí probíhat v dubových sudech o velikosti 180 až 200 litrů, které v sobě měli naplněno již něco dříve. Druhá fáze probíhá opět v dubových sudech o objemu 180 – 200 litrů. Avšak zákon povoluje užití větších sudů až o objemu 500 litrů. Věk rumu se počítá až od druhé fáze stáření. Rumy označené jako prémiové mohou procházet ještě třetí fází zrání, které probíhá v nejstarších velmi použitých sudech.
Maximální povolená hranice obsahu alkoholu pro lahvování je 41 % obj. Zajímavé je, že například Havana Club Seleccion de Maestros je lahvována v síle 45 % obj. To povoluje paragraf, ve kterém je napsáno, že super prémiové rumy nemusí splňovat výše popsané pravidlo.
Eminente rum Ámbar Claro hodnocení
A konečně se dostávám k dnešnímu rumu. Všeobecné informace ke značce Eminente, třeba jako společného vlastník Cuba Ron S.A. a LMVH (jedna z nebohatších společností na světě) se můžete dočíst v předešlém hodnocení Rum Eminente Reserva.
Barva Eminente rum Ámbar Claro je nádherně zlatavá. V lahvi mi připomíná medovou vodu. Prezentace lahve samoa o sobě je velmi povedená. Jak již jsem psal u Reservy, lahev je “ozdobena” šupinami kubánského krokodýla. Etiketa nijak nenarušuje dojem z hezké lahve a přes korkový uzávěr naleznete kromě našeho kolku také kubánský, který zaručuje původ rumu.
Vůně je jemně nasládlá po medu, ovocná po citrusech. V pozadí cítím vypařující se alkohol. Lehký náznak vanilky a dřeva. Časem se otevře vůně zázvoru a koření. Na 3 letý rum lehčího charakteru toho vůně ukrývá poměrně dost.
Vůněmi připomíná okrajově Beach House Spiced. A když píši okrajově, myslím opravdu jen lehkým náznakem. Zde není cítit žádná umělé sladké aroma. Ale to svěží ovocné aroma tu je bez umělotin, které by ho nepřirozeně zvýraznily, tak jak je to u druhého výše zmíněného.
Charakter
Neočekával jsem, že hned první napití bude tak jemné. Předpokládal jsem ostřejší, výraznější alkohol. Hned ze začátku je cítit trocha dodaného cukru (do 10 gramů na litr). Na střední paletě se mírně projeví síla alkoholu 40 %. Dochuť je mizivá, což jsem očekával. Jenom přeci jedná se o mladý kubánský rum, který neměl čas získat si potřebné tělo ze dřeva sudů. Chutově je na svůj věk komplexní a vyladěný. Asi mi v něm ani nevadí ta mírná troška cukru. Naopak ho dělá chuťově dostupnější pro širší spektrum rumové komunity.
Dokáži si ho představit na popíjení v létě, právě díky ovocnému a lehkému charakteru. Možná jen s pár kostkami ledu, možná bych si jej mírně zakápl čerstvou limetku. Myslím, že by mohl být super pro Daiquiri nebo Rum Sour. Hmm, hned bych si dal.
Závěr
Eminente rum překonal mé očekávání. Kubánské rumy poměrně dobře znám, jelikož je pravidelně používám na svých degustacích. Věděl jsem, co zhruba mám očekávat – svěží, ovocný, lehký charakter. Avšak čekal jsem také výraznější tón alkoholu – Aguardiente, které je naopak velmi pěkně zakomponováné. Musím opravdu přiznat, že mne mile překvapil. Rum doporučuji k ochutnání samotný komukoliv, kdo se snaží přejít od doslazených rumů k nedoslazeným. Myslím, že bude vhodným degustačním vzorkem v teplých měsících, kdy člověka pocitově tolik nezahřeje. A určitě bude super do svěžích, letních koktejlů. Tak na zdraví!
A jaké jsou vaše pocity všeobecně z kubánských rumů? Máte je rád nebo ne?