Je Cachaca rumem?

Co je to Cachaca? A jaký je rozdíl mezi Rumem a Cachacou?#1

I když rum a cachaca[kašasa] mají stejné “DNA” , tyto lahodné destiláty skrývají rozdílné procesy při výrobě, původu a také v chuti.
Oba destiláty mají stejný základ a to cukrovou třtinu, avšak brazilská cachaca a (nejen) karibský rum nejsou to stejné.

Prvním rozdílem je, že cachaca může být vyráběna jen v rámci Brazílie. Místní právo tento destilát definuje jako: brazilský destilát z cukrové třtiny, obsahující 38% až 48% objemu alkoholu, je vyráběn destilací zkvašené třtinové šťávy, a je možné do finální produktu přidat maximálně 6g cukru na litr.

Jedním z hlavních rozdílů je proces výroby, a to že rum je vyráběn většinově(až na pár vyjímek) z melasy, která je meziproduktem ze třtinové šťávy. Oproti tomu Cachaca je destilována přímo z čerstvě vylisované třtinové šťávy. Tento rozdílný postup výroby vede k velmi odlišné chuti obou destilátů. Nejvíce se chuťovému profilu cachacy blíží Rhumy Agricole, které mají podobný postup výroby.
(více o rhumech agricole v odkazu pod článkem)

Další odlišností je způsob stáření. Cachaca nepoužívá americký či evropský dub ke zrání destilátu jako je obvyklé u mnoho rumů a jiných destilátů. Naopak používá domorodé odrůdy dřeva jako Araúva, Amburana, Balm, Peanut, Jequitíba. Tímto postupem stáření v různých typech dřeva dosahuje cachaca větší různorodosti v konečné chuti, kterou přejímá právě ze dřeva, ve kterém je uložena. Dělení cachacy dle stáření rozeberu v následujícím článku.

Na závěr doporučení: Pokud máte rádi ovocné pálenky, vyzkoušejte cachacu samotnou. Je dost možné, že Vám zachutná. Avšak pokud nemáte rádi ovocné pálenky, zajděte do oblíbeného baru a požádejte barmana o Caipirinhu, věřím že nebudete litovat:)

Rhumy Agricole:
https://www.facebook.com/rumovedegustace/posts/1027522114021835